Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 5 października 2017 r., sygn. I SA/Rz 492/17
Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. WSA Grzegorz Panek Sędzia WSA Piotr Popek / spr./ Asesor WSA Jacek Boratyn Protokolant sekr. sąd. Joanna Kulasa po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 września 2017 r. sprawy ze skargi Gminy [.] na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [.] maja 2017 r. nr [.] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację, 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz skarżącej Gminy [.] kwotę 440 (czterysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi Gminy W. (dalej: Wnioskodawca, Skarżącej, Gminy) jest pisemna interpretacja przepisów prawa podatkowego wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] maja 2017 r. nr [...], w zakresie podatku od towarów i usług.
W dniu 7 marca 2017 r. Skarżąca zwróciła się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z wnioskiem o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania art. 86 ust. 2a-2h w związku z działalnością polegającą na dostarczaniu wody i odprowadzaniu ścieków.
We wniosku Skarżąca przedstawiła następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca jest gminą i wykonuje na podstawie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2016 poz. 446 - dalej: u.s.g.) zadania, dla których została powołana. Zakład Gospodarki Komunalnej (zwany dalej: Zakładem), który posiada status samorządowego zakładu budżetowego prowadzi na terenie gminy działalność polegającą na dostarczaniu wody i odprowadzaniu ścieków. Odbiorcami usług świadczonych przez Zakład są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej oraz jednostki budżetowe utworzone przez gminę.
W związku z dokonaną z dniem 1 stycznia 2017 r. centralizacją rozliczeń podatku VAT - gmina nie działa w charakterze odrębnego od swoich jednostek organizacyjnych podatnika VAT. Od tego momentu, podległe Gminie jednostki organizacyjne są obciążane notami księgowymi za dostarczaną wodę oraz odprowadzanie ścieków, jako świadczenia niepodlegające opodatkowaniu podatkiem VAT. Udział ilości dostarczanej wody oraz odbieranych ścieków do jednostek organizacyjnych, których rozliczenia VAT podlegają centralizacji od 1 stycznia 2017 r. w całości dostarczanej wody i odebranych ścieków z użyciem gminnej infrastruktury wodociągowej za 2015 r. jest na bardzo niskim poziomie.