Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 16 stycznia 2020 r., sygn. II SA/Po 875/19

Administracyjne postępowanie; Służba więzienna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Paluszyńska Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Asesor WSA Jan Szuma (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Mariola Kaczmarek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 stycznia 2020 r. sprawy ze skargi P. G. na decyzję Dyrektora [...] Służby Więziennej w [...] z dnia [...] lipca 2019 r. nr [...] (znak: [...]) w przedmiocie zwolnienia ze służby; oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] lipca 2019 r., 138, [...] Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej (zwany dalej "Dyrektorem Okręgowym"), po rozpoznaniu odwołania P. G., utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Aresztu Śledczego w [...] (zwanego dalej "Dyrektorem Aresztu") z dnia [...] czerwca 2019 r., [...] w przedmiocie zwolnienia odwołującego się ze służby w związku z nieobecnością w służbie spowodowaną chorobą trwającą nieprzerwanie przez okres 12 miesięcy.

Powyższe rozstrzygnięcia wydano w następujących okolicznościach.

Pismem wewnętrznym z dnia [...] maja 2019 r. Kierownik Działku Kadr i Płac Aresztu Śledczego w [...] - powołując się na art. 96 ust. 2 pkt 6 ustawy z dnia z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej (obecnie tekst jednolity Dz. U. 2019 r., poz. 1427 ze zm. - uw. Sądu, dalej "u.S.W.") - zwrócił się do Dyrektora Aresztu o wszczęcie wobec strażnika działku ochrony Aresztu Śledczego w [...] P. G. postępowania w kierunku jego zwolnienia ze służby (k. 1-7 akt administracyjnych). Zaznaczono, że w dniach od [...] września 2016 r. do [...] maja 2019 r. funkcjonariusz przebywał na zwolnieniu lekarskim [...] dni. Kierownik Działku Kadr i Płac odnotował, że pomiędzy zwolnieniami występują przerwy i można zauważyć, iż funkcjonariusz zmierza do uniknięcia możliwości zwolnienia go w trybie art. 96 ust. 2 pkt 6 u.S.W. Wskazał także, że choć przerwy usprawiedliwionej nieobecności występują, to z reguły nie prowadziło to do podjęcia służby. Powrót do pracy wymagał otrzymania zaświadczenia o zdolności do służby albo skierowania na komisję lekarską. Przed podjęciem służby (było to możliwe, gdyż zdolność do służby w niektórych przypadkach stwierdzano - np. [...] stycznia 2017 r. i [...] maja 2017 r. - uw. Sądu) P. G. ponownie przedstawiał zwolnienia lekarskie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00