Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 24 stycznia 2020 r., sygn. I SA/Łd 593/19

Podatek dochodowy od osób prawnych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Wiktor Jarzębowski (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Teresa Porczyńska Sędzia WSA Joanna Grzegorczyk - Drozda Protokolant: specjalista Małgorzata Kowalczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 stycznia 2020 r. sprawy ze skargi A Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w P. na indywidualną interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 27 maja 2019 r. nr IBPB-1-2/4510-537/15-1/MM w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę.

Uzasadnienie

I SA/Łd 593/19

UZASADNIENIE

Zaskarżoną interpretacją indywidualną Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że stanowisko A Spółki z o.o. z siedzibą w Ł. (dalej także "Wnioskodawca"), przedstawione we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, jest nieprawidłowe. Wniosek dotyczył interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie sposobu ustalenia kosztów uzyskania przychodu ze sprzedaży przez spółkę komandytową, której Wnioskodawca jest wspólnikiem, części nieruchomości gruntowej będącej przedmiotem wkładu niepieniężnego.

Interpretacja została wydana po ponownym rozpatrzeniu sprawy w związku

z wyrokami Naczelnego Sądu Administracyjnego z 25 września 2018 r. sygn. akt II FSK 2618/16 oraz Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 17 maja 2016 r. sygn. akt I SA/Łd 246/16.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest wspólnikiem w spółce komandytowej (dalej: "Spółka"). Zakres działalności Spółki obejmuje wynajem nieruchomości, prowadzenie hotelu, restauracji, klubu fitness, SPA oraz kręgielni. Wnioskodawca posiada w zysku Spółki udział w wysokości 5%.

W dniu 1 grudnia 2010 r. w ramach wkładu niepieniężnego wniesiono do Spółki zabudowaną nieruchomość gruntową. Nieruchomość zabudowana jest następującymi obiektami: budynki, budynek stacji uzdatniania wody oraz neutralizacji ścieków. Wniosek dotyczy tylko niezabudowanej części działki o powierzchni ok. 42.000 m2. Wartość początkową wkładu niepieniężnego ustalono na podstawie art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu z 2010 r. Grunt został wprowadzony do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych w 2010 r. i nie jest amortyzowany. Wartość początkową gruntu ustalono na podstawie przepisów obowiązujących w dniu wniesienia wkładu niepieniężnego. Spółka odrębnie ustaliła wartość początkową dla gruntu i odrębnie dla budynków. Grunt wpisany do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych obejmuje również grunt pod istniejącymi budynkami. Spółka zamierza sprzedać niezabudowaną część tej nieruchomości a intencją Wnioskodawcy jest pomniejszenie przychodu ze sprzedaży

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00