Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 22 stycznia 2020 r., sygn. I SA/Go 715/19

Podatkowe postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Niedzielski (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Anna Juszczyk - Wiśniewska Asesor WSA Damian Bronowicki Protokolant Starszy sekretarz sądowy Alicja Rakiej po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 stycznia 2020 r. sprawy ze skargi A.K. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławcze [...] z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie uchybienia terminowi do wniesienia odwołania oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Skarżący, A.K., wniósł skargę na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego [...] z dnia [...] sierpnia 2019 r., nr [...] stwierdzające uchybienie terminowi do wniesienia odwołania od decyzji Burmistrza Miasta [...] z [...].12.2018 r., nr [...] w sprawie ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2015 r.

Z akt sprawy wynika następujący stan faktyczny sprawy.

Pismem z dnia [...] lutego 2019 r. skarżący reprezentowany przez adwokata, wniósł odwołanie od wskazanej wyżej decyzji. Wraz z odwołaniem złożył wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania. Uzasadniając swoje stanowisko wskazał, że w dniu 31 stycznia 2019 r., na spotkaniu zorganizowanym przez Burmistrza Miasta [...], dowiedział się od pracownika Urzędu, że zostały wydane decyzje w zakresie podatku od nieruchomości za lata 2014 i 2015, które się uprawomocniły w skutek ich niezaskarżenia. Skarżący podniósł, że decyzja z [...].12.2018 r. nigdy nie została mu doręczona, czy to bezpośrednio, czy to pośrednio w wyniku zastępczego doręczenia (podwójne awizowanie). Podkreślił, że w dniu 1 lutego 2019 r. zgłosił w placówce pocztowej reklamację, wskazując w niej przyczynę nie odebrania przesyłki. Stwierdził, iż bez swojej winy nie odebrał przesyłki albowiem pracownik placówki pocztowej, który go tego dnia obsługiwał, nie wydał mu całej awizowanej korespondencji w szczególności dwóch przesyłek zawierających decyzje za 1014 i 2015 r. Ze względu na błąd pracownika placówki pocztowej skarżący nie miał możliwości zapoznania się z treścią decyzji, która pod jego nieobecność została złożona w urzędzie pocztowym. Powyższa okoliczność uniemożliwiła mu wniesienie odwołania w ustawowym terminie i dlatego uchybienie terminu do wniesienia odwołania nastąpiło bez jego winy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00