Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 15 stycznia 2020 r., sygn. III SA/Gl 522/19

Bezrobocie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Apollo, Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Jankiewicz, Sędzia WSA Beata Kozicka (spr.), Protokolant Specjalista Agnieszka Wita-Łyskawa, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 stycznia 2020 r. sprawy ze skargi T. P. na decyzję Wojewody Śląskiego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie statutu osoby bezrobotnej oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z [...] r. nr [...] Wojewoda Śląski, działając na podstawie art. art. 33 ust. 4 pkt 3 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. Dz.U. z 2018 r. poz. 1265 z późn. zm., dalej ustawa o promocji zatrudnienia lub upzirp), oraz art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz.U. z 2018 r. poz. 2096 ze zm., dalej: Kpa), po rozpatrzeniu odwołania T. P., (dalej także strona, skarżący) od decyzji Prezydenta Miasta G. z [...]r., nr [...] orzekającej o utracie przez niego statusu bezrobotnego - decyzję pierwszoinstancyjną utrzymał w mocy.

Argumentując podjęte rozstrzygnięcie, organ odwoławczy przybliżył dotychczasowy przebieg postępowania, według chronologii zdarzeń, wskazując przy tym prawne regulacje przedmiotu. W tych ramach odnotował, że strona w dniu 18 sierpnia 2017 r. została zarejestrowana w Powiatowym Urzędzie Pracy w C. jako bezrobotny, od 16 listopada 2017 r. posiadała prawo do zasiłku. Została pouczona o prawach i obowiązkach bezrobotnego, w tym o okolicznościach powodujących utratę statusu bezrobotnego, została także poinformowana, że prawa i obowiązki bezrobotnego określa ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz rozporządzenia wykonawcze do niej. Podniósł także, że 8 stycznia 2019 r. otrzymała skierowanie do pracy w A S.A. w G. w charakterze operatora maszyn i urządzeń do produkcji i przetwórstwa metali a 14 stycznia 2019 r. odmówiła przyjęcia pracy na proponowanym jej stanowisku, co skutkowało wydaniem przez organ pierwszej instancji decyzji z [...]r. nr [...] o utracie statusu osoby bezrobotnej z dniem 14 stycznia 2019 r., mocą art. 33 ust. 4 pkt 3 ustawy o promocji zatrudnienia, zgodnie z nim starosta pozbawia statusu bezrobotnego, który odmówił bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniej pracy lub innej formy pomocy określonej w ustawie lub poddania się badaniom lekarskim lub psychologicznym, mającym na celu ustalenie zdolności do pracy lub udziału w innej formie pomocy określonej w ustawie; pozbawienie statusu bezrobotnego następuje od dnia odmowy na okres: 120 dni w przypadku pierwszej odmowy, 180 dni w przypadku drugiej odmowy, 270 dni w przypadku trzeciej i każdej kolejnej odmowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00