Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 16 stycznia 2020 r., sygn. III SA/Gl 976/19

Inne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Brandys-Kmiecik, Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Jużków (spr.), Sędzia WSA Iwona Wiesner, Protokolant Specjalista Ewa Olender, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 stycznia 2020 r. sprawy ze skargi Z.S., S.P. i J.H. na uchwałę Rady Miejskiej w W. z dnia [...] r.nr [...] w przedmiocie protestu w sprawie wyboru sołtysa 1. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały, 2. zasądza od Rady Miejskiej w W. na rzecz strony skarżącej kwotę 831 zł (słownie: osiemset trzydzieści jeden złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżoną uchwałą nr [...] z [...] r. Rada Miejska w W. negatywnie rozpatrzyła protest wyborczy dotyczący wyboru [...] r. Sołtysa oraz członków Rady Sołeckiej Sołectwa P.. Skarga została wniesiona przez mieszkańców sołectwa Z. S., J. H. i S. P..

Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco;

Pismem z [...] r. Z. S. skierował do Rady Miejskiej w W. protest wyborczy w związku z wyborem [...] r. Sołtysa i Rady Sołeckiej. Protest skierował jako Przewodniczący Sprawozdawczo-Wyborczego Zebrania Wiejskiego, w trakcie którego dokonano powyższych wyborów ale z upoważnienia mieszkańców, których listę załączył do pisma. W proteście podkreślił, że nie dotyczy on wyniku wyborów a sposobu ich przeprowadzenia, które miały wpływ na ten wynik. Wskazał na naruszenie §§ 20 i 21 Statutu Sołectwa.

Podkreślił, że zgodnie z prawem miejscowym, jakim jest Statut, kandydatem zostaje się po zgłoszeniu na zebraniu wiejskim i odnotowaniu przez komisję skrutacyjną oraz wyrażeniem zgody przez kandydata. W P., po ogłoszeniu wyborów, co miało miejsce [...] r. pojawiły się ulotki "kandydata na sołtysa" i "członków rady sołeckiej", co sugerowało są to jedyni kandydaci do tych organów i zniechęciło wielu mieszkańców do udziału w wyborach. Nadto najpierw winny zostać przeprowadzone wybory sołtysa a następnie członków rady a przeprowadzono je łącznie. Wskazał również, ze zgodnie z § 6 pkt 1 Statutu, to do kompetencji Zebrania Wiejskiego należy wybór Sołtysa i Rady Sołeckiej a z przyjętego programu zebrania wynikało, że każdy kto głosuje jest także uczestnikiem Zebrania i powinien swoje nazwisko umieścić na liście obecności. Tymczasem w głosowaniu wzięło udział [...] mieszkańców a w zebraniu [...] osób, co potwierdzają podpisy na liście obecności. Zdaniem autora protestu osoby, które nie były uczestnikami Zebrania nie miały prawa głosować. Również skład Komisji Skrutacyjnej budzi wątpliwości, gdyż Zebranie wybrało trzech jej członków a liczyła [...] osób, z których trzy były urzędnikami gminy i nie zostały wykazane w Protokole z prac Komisji. Nie miało to wpływu na wynik wyborów ale nie powinno mieć miejsca. Wątpliwości budziło również zapewnienie tajności głosowania, gdyż miejsca do skreślania były usytuowane tak, że było widać kto głosuje, nie mówiąc o imiennych podpowiedziach. Wskazane naruszenia Statutu wskazują na konieczność unieważnienia wyborów i ponowne ich przeprowadzenie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00