Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 15 stycznia 2020 r., sygn. II SA/Gd 309/19

Odpady

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mariola Jaroszewska Sędziowie: Sędzia WSA Diana Trzcińska (spr.) Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz Protokolant Asystent sędziego Krzysztof Pobojewski po rozpoznaniu w dniu 15 stycznia 2020 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi A. S. i M. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 1 października 2018 r. nr [...] w przedmiocie usunięcia odpadów oddala skargę.

Uzasadnienie

Skarga A. S. i M. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z 1 października 2018 r., nr [..], wniesiona została w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

W dniu 8 marca 2017 r. Wójt Gminy wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji nakazującej posiadaczowi odpadów usunięcie odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania, tj. z terenu działki nr [..] w obrębie geodezyjnym L., gmina U., której współwłaścicielami są T. D. oraz M. S. i A. S.

Podczas oględzin tej nieruchomości przeprowadzonych 24 marca 2017 r. organ I instancji ustalił, że na terenie posesji znajduje się wysoka skarpa, na którą systematycznie usypywane były odpady, w skład których wchodził gruz oraz odpady budowlane, itp. M. S. oświadczył przy tym, że dokonuje wyrównania terenu, celem ogrodzenia działki i po usypaniu gruzu planuje przykryć go warstwą ziemi. Jednocześnie, przedstawił załącznik graficzny do umowy o podział nieruchomości zawierający planowany przebieg ogrodzenia i wyjaśnił, że jest współwłaścicielem terenu wokół budynku wraz z Państwem D. oraz, że przed laty dokonano ustnej umowy podziału działki, na mocy której sąsiad postawił ogrodzenie oraz dokonał zagospodarowania swojej części działki. Organ I instancji ustalił także, że o usunięcie odpadów i przywrócenie działki do stanu pierwotnego wnosi T. D.

Pismem z 12 kwietnia 2017 r. skarżący zwrócili się do Wójta o umorzenie niniejszego postępowania, wskazując, że art. 45 ust. 1 pkt 2 oraz art. 27 ust. 8 i 9 ustawy o odpadach uprawniał ich do wykorzystania zgromadzonych na terenie działki odpadów na potrzeby własne, na co nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na przetwarzanie odpadów. Skarżący wyjaśnili, że do umocnienia skarpy użyli odpady żwiru, betonu, skruszone skały, gruz betonowy z rozbiórek i remontów, gruz ceglany oraz zmieszane odpady z betonu, gruzu ceglanego, odpadowych materiałów ceramicznych itp., które znalazły się wśród odpadów mogących zostać poddanych odzyskowi na potrzeby własne przez osoby fizyczne lub jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami, wymienionych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 10 listopada 2015 r. Materiałów użyto do umocnienia/utwardzenia skarpy jako zabezpieczenie przed jej osuwaniem. Materiał nie zawierał żadnych substancji szkodliwych, mogących negatywnie oddziaływać na środowisko. Został on w całości wykorzystany i nie jest składowany w dodatkowych hałdach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00