Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 23 grudnia 2019 r., sygn. II SA/Op 439/19

Administracyjne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Bogusz po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 23 grudnia 2019 r. sprawy ze sprzeciwu A Sp. z o.o. z siedzibą w [...] od decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia 30 września 2019 r., nr [...] w przedmiocie środowiskowych uwarunkowań realizacji przedsięwzięcia oddala sprzeciw.

Uzasadnienie

Przedmiotem niniejszego postępowania jest sprzeciw A sp. z o.o. w [...] (dalej również jako spółka lub skarżąca), reprezentowanej przez pełnomocnika radcę prawnego E. N., od decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu (dalej również jako Kolegium, organ odwoławczy lub w skrócie SKO) nr [...] z dnia 30 września 2019 r. uchylającej decyzję Burmistrza Otmuchowa (zwany dalej również organem I instancji) z dnia 22 lipca 2015 r., nr [...], określającą na rzecz A sp. z o.o. z siedzibą w [...], środowiskowe uwarunkowania dla realizacji przedsięwzięcia pn. "[...]", planowanego do realizacji na terenie stanowiącym części działki nr a, działki nr b, nr c, obręb [...] i działki nr d, obręb [...] przez pogłębienie wyrobiska do rzędnej 260 m n.p.m., oraz działki nr e, nr f, obręb [...] i części działki nr a, obręb [...] przez poszerzenie wyrobiska, i przekazująca sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Wniesienie sprzeciwu poprzedziło postępowanie o następującym przebiegu:

Skarżąca wnioskiem z dnia 6 czerwca 2014 r. zwróciła się do Burmistrza Otmuchowa o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn. "[...]". Do podania dołączyła kartę informacyjną przedsięwzięcia, z której wynikało, iż obejmuje ono działki nr a, nr b i nr c, obręb [...] położone w gminie [...], o łącznej powierzchni 6,8800 ha, oraz działki nr d nr e i nr f, usytuowane w gminie [...], o łącznej powierzchni 5,0800 ha, a także poświadczoną przez właściwy organ kopię mapy ewidencyjnej i wypisy z rejestru gruntów. Organ I instancji po zasięgnięciu opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Opolu (dalej również w skrócie jako RDOŚ), postanowieniem z dnia 10 lipca 2014 r. stwierdził obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na środowisko, o czym poinformował społeczeństwo w obwieszczeniu z dnia 11 lipca 2014 r. Następnie w dniu 27 sierpnia 2014 r. do organu I instancji wpłynął raport o oddziaływaniu przedmiotowej inwestycji na środowisko, przedstawiający m.in. różne warianty realizacji. RDOŚ postanowieniem z dnia 18 marca 2015 r. nr [...] uzgodnił realizację przedsięwzięcia w wariancie I. W piśmie z dnia 7 maja 2015 r. W. M. (dalej również jako strona) przedstawił wyniki badań drgań sejsmicznych sporządzonych na jego zlecenie. W odpowiedzi inwestor przedłożył oświadczenie rzeczoznawcy ds. ruchu zakładu górniczego w zakresie grupy XII z "Poltegor - Instytut" Instytutu Górnictwa Odkrywkowego we Wrocławiu z dnia 26 maja 2015 r. podtrzymujące w całości wnioski przedstawione w pracy pt. "[...]", sporządzonej w maju 2012 r. Spółka podkreśliła, że opracowanie sporządzone na zlecenie strony nie może zostać uwzględnione z przyczyn formalnych, ponieważ jego autor nie posiada uprawnień nadanych przez Wyższy Urząd Górniczy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00