Wyrok WSA w Łodzi z dnia 17 grudnia 2019 r., sygn. III SA/Łd 910/19
Celne prawo
Dnia 17 grudnia 2019 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Alberciak, Sędziowie Asesor WSA Małgorzata Kowalska (spr.), , Sędzia NSA Irena Krzemieniewska, Protokolant Sekretarz sądowy Renata Tomaszewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 grudnia 2019 roku sprawy ze skargi W.K. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie unieważnienia zgłoszenia celnego oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z [...] r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Ł. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika [...] Urzędu Celno-Skarbowego w Ł z [...] r. w przedmiocie unieważnienia zgłoszenia celnego z 9 czerwca 2015 r. [...].
Z akt sprawy wynika, że 9 czerwca 2015 r. W.K. prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą W.K. FIRMA A., zgłosił w formie elektronicznej (za pośrednictwem systemu ECS), do procedury wywozu w Urzędzie Celnym I w Ł. towar ujęty w fakturze nr [...] z 3 czerwca 2015 r. w postaci bluzek damskich z wiskozy o wartości 53.530,00 PLN. Jako odbiorcę towaru wskazano: P.I., ul. E. 28 B m. 50, B., Białoruś. Deklarowanym urzędem wywozu był Oddział Celny I w Ł. (PL361010), natomiast urzędem wyprowadzenia miał być Oddział Celny w D. (PL302060). Zgłoszenie to zostało zarejestrowane w elektronicznym systemie kontroli wywozu ECS pod numerem [...], a towar zwolniono do wywozu.
18 czerwca 2015 r. w systemie ECS pojawił się komunikat IE-518, przesłany przez węgierski urząd celny Masped Dunakeszi Oddział Celny na granicy węgiersko-ukraińskiej (HU 106200), zawierający wyniki kontroli towarów objętych ww. zgłoszeniem. Tym samym dokonano zmiany zadeklarowanego urzędu wyprowadzenia towarów z urzędu PL302060 na HU 106200. Na podstawie wskazanego komunikatu IE-518 został wygenerowany w systemie komunikat IE599 potwierdzający wywóz towarów poza obszar Wspólnoty.
13 grudnia 2017 r. do [...] Urzędu Celno - Skarbowego I w Ł. wpłynęło pismo Działu Międzynarodowej Pomocy Administracyjnej w Sprawach Celnych Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu wraz z informacją spontaniczną węgierskiej administracji celnej z 8 maja 2017 r., w której wskazała, że na wniosek bułgarskiej administracji celnej przeprowadziła kontrolę w zakresie prawidłowości zamknięcia procedur tranzytu. W wyniku kontroli węgierska administracja celna ustaliła, że w przypadku 31 przesyłek środki transportu zawierały towary, w których historiach występowały różne procedury wywozowe. Po zamknięciu procedur wywozowych towary były przeładowywane na tureckie środki transportu, a przedstawiciel ukraińskiej firmy K. Ltd. lub I. Ltd., który miał prawo rozporządzać towarami, wnioskował o procedurę tranzytu towarów do Turcji. Część procedur wywozowych zakończonych w urzędzie celnym HU106200 i objętych następnie procedurą tranzytu była zgłaszana do procedur wywozu w Polsce. Na podstawie informacji przekazanej przez bułgarską administrację celną ustalono, że towary objęte zgłoszeniami wywozowymi wymienionymi w załączniku nr 2 faktycznie nie opuściły terytorium UE, wobec czego administracja celna Węgier wycofała potwierdzenie wyprowadzenia ww. towarów z obszaru Wspólnoty i nie potwierdziła ostatecznego ich wywozu ze Wspólnoty. Wśród zgłoszeń celnych wymienionych w załączniku nr 2 znajdowało się zgłoszenie celne przyjęte w Oddziale Celnym I w Ł. nr [...].