Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 3 grudnia 2019 r., sygn. III SA/Lu 358/19

Ruch drogowy

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jadwiga Pastusiak Sędziowie Sędzia WSA Jerzy Drwal (sprawozdawca) Sędzia WSA Anna Strzelec Protokolant Referent Jacek Zięba po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 3 grudnia 2019 sprawy ze skargi D. I. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] kwietnia 2019 r., nr [...] w przedmiocie skierowania na badanie psychologiczne w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwskazań psychologicznych do kierowania pojazdami oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] kwietnia 2019 r., nr [...], po rozpatrzeniu odwołania D. I., Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję Starosty [...] z dnia [...] stycznia 2019 r. w przedmiocie skierowania na badania psychologiczne przeprowadzone w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwskazań psychologicznych do kierowania pojazdami.

W uzasadnieniu Samorządowe Kolegium Odwoławcze wskazało, że decyzją Starosty [...] z dnia [...] stycznia 2019 r., wydaną na podstawie art. 99 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami, D. I. został skierowany na badanie psychologiczne w związku z przekroczeniem liczby 24 punktów karnych otrzymanych za naruszenia przepisów ruchu drogowego.

Utrzymując w mocy decyzję organu pierwszej instancji Kolegium podniosło, że w odwołaniu od decyzji Starosty, wskazał, że organ ten nie wziął pod uwagę tzw. "kasowania" punktów karnych po upływie roku od popełnienia wykroczenia, a w niniejszej sprawie zostały zebrane punkty karne z dwóch lat.

Kolegium nie uwzględniło stanowiska Skarżącego i wyjaśniło, że podstawę prawną wydania decyzji w przedmiocie skierowania na badania psychologiczne przeprowadzone w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwskazań psychologicznych do kierowania pojazdami stanowił art. 99 ust. 1 pkt 3 ustawy o kierujących pojazdami. Powyższy przepis określa, że starosta wydaje decyzję administracyjną o skierowaniu kierowcy lub osoby posiadającej pozwolenie na kierowanie tramwajem na badanie psychologiczne w zakresie psychologii transportu, jeżeli osoba ta przekroczyła liczbę 24 punktów otrzymanych za naruszenia przepisów ruchu drogowego. W niniejszej sprawie Komendant Wojewódzki Policji w L. pismem z dnia [...] sierpnia 2018 r. skierował do Starosty [...] wniosek o skierowanie D. I. na badania psychologiczne. We wniosku tym organ Policji wskazał, że Skarżący otrzymał łącznie 30 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego w ciągu roku. We wniosku podano naruszenie przepisów przez Skarżącego i ilość punktów karnych przypisanych stronie. Zaistniały zatem przesłanki wydania decyzji o skierowaniu na badania psychologiczne przeprowadzone w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwskazań psychologicznych do kierowania pojazdami.

Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00