Wyrok WSA w Warszawie z dnia 21 listopada 2019 r., sygn. IV SA/Wa 2193/19
Odpady
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jarosław Łuczaj Sędziowie Sędzia WSA Tomasz Wykowski Sędzia WSA Wojciech Rowiński (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 21 listopada 2019 r. w trybie uproszczonym sprawy ze skargi "[...]" sp. z o.o. z siedzibą w [...] na postanowienie Głównego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia [...] lipca 2019 r., nr [...] w przedmiocie wydania negatywnej opinii dotyczącej zgłoszenia oddala skargę
Uzasadnienie
Zaskarżonym postanowieniem z [...] lipca 2019 r. nr [...] Główny Inspektor Ochrony Środowiska (dalej także: "GIOŚ", "organ II instancji") utrzymał w mocy postanowienie [...] Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska (dalej także: "[...]", "organ I instancji") z [...] stycznia 2019 r. nr [...] w przedmiocie wydania negatywnej opinii dotyczącej zgłoszenia uznania za produkt uboczny pyłów, wiórów i zrębków, wytwarzanych w trakcie produkcji mebli i związanej z nią obróbki drewna oraz płyt wiórowych, płyt MDF i płyt HDF, w części dotyczącej możliwości przekazywania ich (a także brykietu wytworzonego z tego rodzaju odpadów) do spalenia w instalacjach nie posiadających wymaganych regulacji prawnych w zakresie termicznego przekształcania odpadów.
Zaskarżone postanowienie zapadło w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w [...] Delegatury w [...] wpłynął [...] stycznia 2019 r. wniosek Marszałka Województwa [...] o wydanie opinii dotyczącej uznania za produkt uboczny pyłów, wiórów i zrębków wytwarzanych w trakcie produkcji mebli i związanej z nią obróbką drewna oraz płyt wiórowych, płyt MDF i płyt HDF. O uznanie wystąpiła [...] Sp. z o.o. (dalej: "Strona", "Spółka", "Skarżąca"). Z przesłanego zgłoszenia uznania przedmiotu lub substancji za produkt uboczny wynika, że przewidywana ilość wytwarzanych w trakcie obróbki drewna, płyt wiórowych oraz płyt MDF i HDF pyłów, wiórów i zrębków stanowiących wg autorów opracowania biomasę wynosi 2700 Mg rocznie. Przedmioty te gromadzone są w silosie magazynowym lub kontenerach odbiorcy i następnie wykorzystywane są w zakładowej instalacji energetycznej bądź przekazywane innemu odbiorcy do produkcji płyt wiórowych. Zawarto również informację dotyczącą możliwości ewentualnego wykorzystania przedmiotu zgłoszenia i jego opłacalnej sprzedaży po zbrykietowaniu.