Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 20 listopada 2019 r., sygn. IV SA/Po 622/19

Administracyjne postępowanie; Budowlane prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Bąk-Marciniak (spr.) Sędzia WSA Monika Świerczak Asesor sądowy WSA Maria Grzymisławska-Cybulska po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 20 listopada 2019 r. sprawy ze skargi T. O. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] czerwca 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania żądanego zaświadczenia oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze postanowieniem z dnia [...] czerwca 2019 r. nr [...] po rozpoznaniu zażalenia T. O. utrzymało w mocy postanowienie Burmistrza [...] z dnia [...] maja 2019 r. znak [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia.

Powyższe postanowienia wydano w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

T. O. ponownym wnioskiem z dnia [...] maja 2019 r. wystąpił do Burmistrza [...] o "wydanie zaświadczenia stwierdzającego zgodność budowy z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, o którym mowa jest w postanowieniu [...]WINB znak: [...] z dnia [...] września 2017 r." Kserokopię postanowienia załączono do wniosku.

Wskazanym postanowieniem, w związku z samowolą budowlaną na T. O. nałożono obowiązek przedłożenia zaświadczenia Burmistrza [...] o zgodności wykonanego budynku handlowego na działce nr [...] z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W ocenie organu obiekt objęty wnioskiem jest usytuowany w sposób niezgodny z postanowieniami planu miejscowego. Budynek narusza m.in. postanowienia § 36 ust.2 pkt 1 lit. a i b, który wprowadza ustalenia w zakresie parametrów i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu dotyczących nieprzekraczalnych linii zabudowy liczonych od linii rozgraniczającej - [...] m od strony ul. [...] oraz maksymalnej wysokości budynku - [...] m (2 kondygnacje w tym poddasze użytkowe). Co prawda § 6 mpzp dopuszcza ewentualną odbudowę, rozbudowę, nadbudowę budynków lub ich części istniejących w momencie wejścia w życie uchwały, a niespełniających parametrów i wskaźników określonych w uchwale w zakresie nieprzekraczalnych linii zabudowy, ale jedynie w istniejącym obrysie budynku bądź fundamentów, a także zgodnie z parametrami określonymi w uchwale. Ze zgromadzonego materiału wynika, że istniejący obecnie budynek został wybudowany całkowicie od postaw, po wcześniejszym rozebraniu budynku pawilonu handlowego istniejącego w tym miejscu wcześniej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00