Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 27 listopada 2019 r., sygn. II SA/Po 504/19

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Drzazga Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Sędzia WSA Danuta Rzyminiak - Owczarczak (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Edyta Rurarz - Kwietniewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 listopada 2019 r. sprawy ze skargi M. K. i H. K. na decyzję Wojewody z dnia [...] kwietnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia należności z tytułu zwrotu refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy uchyla zaskarżoną decyzję

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] lutego 2019 r., nr [...], wydaną na podstawie art. 76 ust. 7, art. 9 ust. 1 pkt 14 lit. d ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku prac (tekst jednolity Dz. U. z 2018 r. poz. 1265 ze zm., dalej: "ustawa o promocji zatrudnienia") oraz art. 104 Kodeksu postępowania administracyjnego (tj. Dz.U. z 2018r. poz. 2096, dalej: "k.p.a") po rozpatrzeniu wniosku H. i M. K., Starosta [...] odmówił umorzenia kwoty przypisanej do zwrotu, wynikającej z niedotrzymania warunków umowy o przyznaniu refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy.

W uzasadnieniu decyzji organ wyjaśnił, że na podstawie umowy nr [...] z dnia [...].04.2016r. została przelana wnioskodawcom (Pracodawcom) kwota [...]złotych tytułem refundacji wyposażenia lub doposażenia utworzonego stanowiska: monter instalacji i urządzeń sanitarnych. Zgodnie z § 2 ust. 1 umowy Pracodawca zobowiązał się do zatrudnienia na wyposażonym stanowisku, w pełnym wymiarze czasu pracy skierowanego bezrobotnego, przez okres 24 miesięcy. W przypadku rozwiązania stosunku pracy z zatrudnioną osobą bezrobotną, zobowiązał się do zatrudnienia na wyposażonym stanowisku pracy kolejnej osoby bezrobotnej skierowanej z Urzędu w terminie 30 dni od powstania wakatu (§ 2 ust. 10). W dniu [...].07.2017r. Pracodawca przedłożył świadectwo pracy osoby zatrudnionej na wyposażonym stanowisku pracy, która przepracowała okres od [...].05.2016r do [...].06.2017r. Dnia [...].07.2017r. została złożona oferta pracy celem uzupełnienia wolnego miejsca pracy. Z powodu rezygnacji wytypowanych bezrobotnych z podjęcia zatrudnienia, oferta była kilkakrotnie wydłużana. Ostatecznie od dnia [...].03.2018r. został zatrudniony skierowany bezrobotny, który po kilku dniach został zwolniony bez wypowiedzenia z winy pracownika. Dnia [...].03.2018r. ponownie została złożona oferta pracy celem uzupełnienia wolnego miejsca pracy. Z powodu odmów skierowanych bezrobotnych z podjęcia zatrudnienia, na kolejną prośbę Pracodawcy Urząd ostatecznie wydłużył termin uzupełnienia wolnego miejsca pracy do dnia [...].05.2018r. Z powodu braku zatrudnienia osoby bezrobotnej na wyposażonym stanowisku, pismem z dnia [...].06.2018r. Urząd wezwał do zapłacenia kwoty [...]zł z odsetkami ustawowymi w związku z niedotrzymaniem 24 miesięcznego okresu zatrudnienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00