Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 14 listopada 2019 r., sygn. I SA/Ol 606/19

Środki unijne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Renata Kantecka, Sędziowie sędzia WSA Jolanta Strumiłło, asesor WSA Katarzyna Górska (sprawozdawca), Protokolant sekretarz sądowy Jolanta Piasecka, po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 14 listopada 2019r. sprawy ze skargi M. T. na decyzję Dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie przyznania płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego na rok 2018 oddala skargę.

Uzasadnienie

Skarga M T (dalej: "producent", "strona" lub "skarżący") dotyczy decyzji Dyrektora Oddziału Regionalnego ARiMR w O (dalej: "organ odwoławczy" lub "dyrektor ARiMR") utrzymującej w mocy decyzję Kierownika Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w S (dalej: "kierownik BP" lub "organ pierwszej instancji") z dnia "[...]"r. nr: "[...]"w sprawie odmowy przyznania na 2018 r. płatności do bydła i nałożenia sankcji w wysokości "[...]"zł oraz w sprawie przyznania na 2018 r. jednolitej płatności obszarowej, płatności za zazielenienie, płatności redystrybucyjnej oraz płatności do powierzchni upraw roślin pastewnych.

Z akt sprawy wynika, że w dniu "[...]"r. producent złożył wniosek o przyznanie płatności na 2018 r., w którym ubiegał się m. in. o przyznanie płatności do bydła w ilości "[...]" sztuk. W toku kontroli administracyjnej okazało się, że "[...]" wykazanych we wniosku o płatność zwierząt przekroczyło, na dzień "[...]"r. wiek 24 miesięcy.

Organ pierwszej instancji wskazał, że zgodnie z art. 16 ust. 2 pkt 1 ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego (dalej: "ustawa o płatnościach") rolnikowi przysługują płatności związane do zwierząt, jeżeli posiada przez okres 30 dni od dnia złożenia wniosku o przyznanie tej płatności, co najmniej 3 sztuki samic lub samców tego gatunku, których wiek w dniu 15 maja roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie tej płatności, nie przekracza 24 miesięcy. Na podstawie systemu identyfikacji i rejestracji zwierząt prowadzonego przez ARiMR stwierdzono, że "[...]" zwierząt wymienionych w decyzji urodziło się ponad 24 miesiące przed datą 15 maja 2018 r., co wyklucza je z płatności do bydła. We wniosku zadeklarowano "[...]" zwierząt, zaś liczba zwierząt zatwierdzonych wynosi"[...]", zatem procent różnicy wynosi powyżej 100%. Zgodnie z art. 31 ust. 2 akapit trzeci rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 640/2014 uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1306/2013 w odniesieniu do zintegrowanego systemu zarządzania i kontroli oraz warunków odmowy lub wycofania płatności oraz do kar administracyjnych mających zastosowanie do płatności bezpośrednich, wsparcia rozwoju obszarów wiejskich oraz zasady wzajemnej zgodności (dalej: "rozporządzenie nr 640/2014"), jeżeli stwierdzone nieprawidłowości dotyczą więcej niż trzech zwierząt i ustalony procent obniżki przekracza 50% rolnikowi odmawia się przyznania płatności oraz nakłada karę administracyjną w wysokości odpowiadającej kwocie przypadającej na stwierdzoną różnicę zwierząt. Dlatego odmówiono przyznania płatności do bydła i nałożono karę administracyjną w wysokości "[...]" zł, na podstawie art.19 ust.3 ww. rozporządzenia potrącaną z płatności realizowanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji w ciągu 3 kolejnych lat kalendarzowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00