Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 26 listopada 2019 r., sygn. I SA/Łd 636/19

Podatek dochodowy od osób fizycznych; Podatkowe postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Paweł Janicki Sędziowie: Sędzia WSA Tomasz Adamczyk Sędzia WSA Cezary Koziński (spr.) Protokolant: St. sekretarz sądowy Agnieszka Kerszner po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 listopada 2019 r. sprawy ze skargi A. P. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Ł. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2011 r. 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Ł. na rzecz skarżącego kwotę 16.283 (słownie: szesnaście tysięcy dwieście osiemdziesiąt trzy) złote tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z [...] r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Ł. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego Ł.-P. z [...] r., określającą A. P. zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2011 r. w kwocie 1.705.543,- zł.

W uzasadnieniu wyjaśniono, że organ podatkowy pierwszej instancji uznał darowiznę, przekazaną przez skarżącego na cele kultu religijnego, za mającą charakter pozorny i niewywierającą w związku z tym skutków na gruncie prawa podatkowego. Podniesiono również pozorny charakter zawartych przez stronę umów zlecenia, związanych z powoływaniem w skład działających przy szkołach "A" Rad Jakości Kształcenia (RJK). Uzyskany na podstawie tych umów przychód przekwalifikowano na przychód uzyskany z innych źródeł, wyłączając możliwość zastosowania do niego 20% kosztów uzyskania przychodu.

Od decyzji organu pierwszej instancji strona złożyła odwołanie.

Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Ł. w pierwszej kolejności odniósł się do zagadnienia przerwania biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego i wyjaśnił, że 7 września 2015 r. zostało wobec podatnika wszczęte dochodzenie w sprawie o przestępstwo skarbowe związane z zaniżeniem ww. zobowiązania podatkowego. O powyższym został zawiadomiony pismem Naczelnika Urzędu Skarbowego Ł.-P. z 22 października 2015 r. doręczonym 27 października 2015 r., w treści którego poinformowano również o zawieszeniu biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2011 r. Pismem z 30 listopada 2017 r., doręczonym tego samego dnia, Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Ł. zawiadomił o zawieszeniu biegu ww. terminu przedawnienia, również pełnomocnika strony. W konsekwencji, w ocenie organu, zobowiązanie podatkowe strony skarżącej w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2011 r. nie uległo przedawnieniu z dniem 31 grudnia 2017 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00