Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 26 listopada 2019 r., sygn. III SA/Kr 355/19

Ruch drogowy

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Zawadzka Sędziowie WSA Janusz Bociąga (spr.) WSA Hanna Knysiak-Sudyka Protokolant specjalista Bernadetta Szczypka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 listopada 2019 r. sprawy ze skargi M. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 14 stycznia 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy rejestracji pojazdu skargę oddala

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze po rozpoznaniu odwołania M. G. od decyzji Prezydenta Miasta z dnia [...] 2018 r., orzekającej o odmowie rejestracji pojazdu marki Toyota o nr rejestracyjnym [...], działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 w zw. z art. 127 § 2 i art. 17 pkt 1 K.p.a., a także na podstawie art. 72 ust. 1 w zw. z art. 73 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym (dalej: PRD): utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję organu I instancji.

W sprawie organ odwoławczy ustalił następujący stan faktyczny i prawny.

Prezydenta Miasta decyzją z dnia [...] 2018 r., odmówił rejestracji pojazdu marki Toyota o nr rej. [...]. W uzasadnieniu decyzji wskazał, że postępowanie zostało wszczęte na wniosek M. G., która wniosła o rejestrację na swoją rzecz pojazdu marki Toyota o numerze rej. [...]. Przedłożyła organowi dokumenty: umowę przeniesienia własności rzeczy ruchomej wystawione przez [...] Bank SA na rzecz L. G., zawiadomienie [...] Banku SA o spłacie przez L. G. kredytu, zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu, a także postanowienie Sądu Rejonowego z dnia 3 stycznia 2013 r., sygn. akt [...], stwierdzające, że spadek po L. G. nabyli: M. G., B. G., L. G., K. G. oraz postanowienie Sądu Okręgowego z dnia 26 marca 2014 r., sygn. akt [...], oddalające apelację K. G., L. G., B. G. i K. G. Samochód marki Toyota o numerze rejestracyjnym [...] (poprzedni numer rejestracyjny [...]) jest aktualnie zarejestrowany na L. G. i [...] Banku SA. Dołączony do wniosku dokument, tj. umowa przeniesienia własności rzeczy ruchomej wskazuje zaś, że z dowodu rejestracyjnego pojazdu winien być wykreślony [...] Bank SA w związku ze spłatą kredytu, a zmarły L. G. powinien widnieć w dowodzie rejestracyjnym jako jedyny właściciel. L. G. zmarł dnia 22 czerwca 2008 r., a spadek po nim nabyli: M. G., B. G., L. G. i K. G. W związku z powyższym nastąpiła konieczność uzyskania zgodnego oświadczenia wszystkich spadkobierców co do nowej rejestracji pojazdu. Spadkobiercy B. G., L. G. oraz K. G. przedłożyli w sprawie pismo, w którym nie wyrazili zgody na przerejestrowanie pojazdu. Tym samym organ I instancji uznał, iż nie ma podstaw do rejestracji pojazdu na rzecz M. G., gdyż samochód jest przedmiotem współwłasności kilku osób, a decyzja o rejestracji nie może być wydana na wniosek jednego ze współwłaścicieli przy jednoczesnym sprzeciwie pozostałych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00