Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 29 października 2019 r., sygn. I SA/Wr 696/19
Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Anetta Makowska-Hrycyk, Sędziowie sędzia WSA Dagmara Dominik-Ogińska (sprawozdawca) sędzia WSA Maria Tkacz-Rutkowska, Protokolant specjalista Aleksandra Połaczewska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 29 października 2019 r. sprawy ze skargi A sp. z o.o. w Z. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] maja 2019 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę w całości.
Uzasadnienie
1. Postępowanie przed organem podatkowym.
1.1. Przedmiotem skargi jest interpretacja przepisów prawa podatkowego (interpretacja indywidualna) z dnia [...] maja 2019 r. nr [...] wydana na wniosek A sp. z o.o. (dalej: Strona, Skarżąca, Spółka ) przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: DKIS, organ podatkowy) w przedmiocie podatku od towarów i usług (dalej: VAT) w zakresie zwolnienia z opodatkowania usług pośrednictwa finansowego.
1.2. Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka prowadzi działalność w zakresie usług informatycznych i jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT. W ramach prowadzonej działalności oferuje także swoim klientom Produkty Przedpłacone. W tym celu zawarła ona umowę współpracy z B sp. z o.o. w przedmiocie zakupu Produktu Przedpłaconego (np. doładowanie kont telefonii komórkowej) oraz pośredniczenia w transakcji sprzedaży Produktu Przedpłaconego.
Zgodnie z zawartą umową, przez Produkt Przedpłacony rozumie się produkty o charakterze przedpłaconym (doładowania, kody, itp.) dystrybuowane za pośrednictwem urządzeń, systemów kasowych, aplikacji WEB lub aplikacji mobilnych, itd.
W zależności od charakteru danego Produktu Przedpłaconego jego dystrybucja, wykonywana przez Spółkę, może polegać na:
1) "System Kupno - Sprzedaż": polega na zakupie Produktu Przedpłaconego (np. karta przedpłacona) przez Spółkę w celu jego dalszej odsprzedaży swoim Klientom. Spółka dokonuje tego we własnym imieniu i na własny rachunek. Następnie Klient zasila swoje wirtualne konto kartą przedpłaconą (następuje zamiana pieniądza gotówkowego na elektroniczny).