Wyrok WSA w Warszawie z dnia 24 października 2019 r., sygn. I SA/Wa 454/19
Administracyjne postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Wesołowska Sędziowie Sędzia WSA Gabriela Nowak (spr.) Sędzia WSA Monika Sawa po rozpoznaniu w dniu 24 października 2019 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi Parafii Rzymskokatolickiej pw. [...] w R. na postanowienie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] stycznia 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia oddala skargę.
Uzasadnienie
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji (dalej jako "Minister") postanowieniem z [...] stycznia 2019 r. nr [...] utrzymał w mocy postanowienie Wojewody [...] (dalej jako "Wojewoda") z [...] sierpnia 2018 r. nr [...] o odmowie wydania zaświadczenia.
Postanowienie wydane zostało w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Parafia Rzymskokatolicka pw. [...] w R. (dalej jako "skarżąca") pismem z 30 lipca 2018 r. wystąpiła do Wojewody o wydanie zaświadczenia o następującej treści: "nieruchomość ziemska położona w miejscowości R., gm. [...], zapisana do roku 2005 w księdze wieczystej KW [...] prowadzonej przez Sąd Rejonowy w O. [...] Wydział [...] (obecnie: [...]), w części składającej się z działek ewidencyjnych nr: [...], [...], cz. [...], [...], [...] o łącznej powierzchni [...] ha, nie przeszła z dniem 23 marca 1950 r. z mocy prawa na podstawie art. 2 ust. 2 i art. 4 ust. 4 ustawy o przejęciu przez Państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych i utworzeniu Funduszu Kościelnego (Dz.U. Nr 9, poz. 87 z późn. zm.) na własność Skarbu Państwa". Skarżąca zwróciła się ponadto o ponowne zbadanie spraw o nr [...] i [...] uzasadniając, że przepisy podane w wydanym w tych sprawach zaświadczeniu z [...] lipca 2002 r. wraz ze sprostowaniem (postanowieniem z [...] stycznia 2005 r.) nie mogły stanowić podstawy prawnej do wydania zaświadczenia o treści przeciwnej, niż wyżej podana. Skarżąca wyraziła obawę, że poprzednie zaświadczenie i postanowienie i jego sprostowaniu zostały wydane z przekroczeniem uprawnień przez osoby działające z upoważnienia Wojewody i jako takie stały się podstawą niekorzystnego dla skarżącej wpisu prawa własności na rzecz Skarbu Państwa. Skarżąca ma natomiast interes prawny w uzyskaniu zaświadczenia o wnioskowanej treści, gdyż w ramach ochrony własności posiadanych nieruchomości ma na celu odzyskanie bezpodstawnie odłączonego obszaru z jej księgi wieczystej nr [...].