Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 9 października 2019 r., sygn. IV SA/Po 314/19

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Donata Starosta Sędzia WSA Izabela Bąk-Marciniak Asesor sądowy WSA Katarzyna Witkowicz-Grochowska (spr.) Protokolant sekr. sąd. Agata Żebrowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 09 października 2019 r. sprawy ze skargi P. P. na uchwałę Rady Gminy w [...] z dnia [...] grudnia 2003 r. nr [...] w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy [...] (z wyłączeniem działek [...] i części [...] w miejscowości [...]) 1. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały w części obejmującej § 18 pkt 2 odnoszącej się do działek oznaczonych numerami [...] i [...] położonych w obrębie geodezyjnym [...], gm. [...], 2. zasądza od Gminy [...] na rzecz skarżącego P. P. kwotę [...]zł ([...] złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Rada Gminy podjęła [...] grudnia 2003 r. Uchwałę nr [...] w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy [...] (z wyłączeniem działek [...] i części [...] w miejscowości [...]) opublikowana Dz.Woj. [...] z 2004r. Nr [...], poz. [...].

Skargę na powyższą Uchwałę w części dotyczącej działek objętych planem, położonych w obrębie ewidencyjnym [...], oznaczonych numerami geodezyjnymi [...] oraz [...], wniósł ich właściciel P. P..

Skarżący przedmiotowej Uchwale zarzucił:

1. naruszenie przepisów art. 1 ust. 2 oraz art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym poprzez oznaczenie w planie zagospodarowania przestrzennego, działek ewidencyjnych o numerach [...] oraz [...] jako tereny lasów w rozumieniu ustawy o lasach, w sytuacji gdy Skarżący posiadał w dacie podjęcia skarżonej uchwały oraz jej wejścia w życie, ostateczne decyzje właściwych organów administracyjnych zatwierdzające inwestycje w zakresie produkcji rolnej, a także ustalenie przeznaczenia gruntów w planie niezgodnie i sprzeczne z ich dotychczasowym (w dacie podjęcia skarżonej uchwały) zagospodarowaniem oraz sposobem użytkowania, tj. nie uwzględnienie wymagań ładu przestrzennego, urbanistyki i architektury oraz walorów ekonomicznych przestrzeni i prawa własności w planie zagospodarowania przestrzennego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00