Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 30 października 2019 r., sygn. II SA/Lu 361/19

Odpady

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Grażyna Pawlos-Janusz Sędzia NSA Maria Wieczorek-Zalewska Sędziowie Asesor sądowy Jerzy Parchomiuk (sprawozdawca) Protokolant Referent stażysta Natalia Kopiś po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 30 października 2019 r. sprawy ze skargi S. K. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] maja 2019 r. nr [...] w przedmiocie negatywnego zaopiniowanie wniosku o wydanie zezwolenia na przetwarzanie odpadów oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżonym do sądu postanowieniem z [...] maja 2019 r., Samorządowe Kolegium Odwoławcze, po rozpatrzeniu zażalenia S. K. (dalej jako: skarżący) utrzymało w mocy postanowienie Wójta Gminy L. z [...] r. w przedmiocie zaopiniowania wniosku o wydanie zezwolenia na przetwarzanie odpadów.

Postanowienie zostało wydane w następującym stanie sprawy:

Pismem z 21 marca 2019 r. Marszałek Województwa [...] wystąpił do Wójta Gminy L. o zaopiniowanie złożonego przez skarżącego wniosku o wydanie zezwolenia na przetwarzanie (odzysk) odpadów do wypełnienia terenów niekorzystnie przekształconych. Działalność, której dotyczy wniosek ma polegać na wypełnieniu wyrobiska po eksploatacji kruszywa naturalnego w części północno-wschodniej wyrobiska "[...]", które znajduje się na części działek o nr ew. [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...] [...], [...], [...] i [...], położonych w miejscowości W. R..

Postanowieniem z [...] r. Wójta Gminy L. zaopiniował negatywnie wypełnienie odpadami terenu ww. wyrobiska.

Uzasadniając swoje stanowisko Wójt stwierdził, że ww. działki objęte są ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, przyjętego uchwałą nr [...] Rady Gminy L. z dnia [...] r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy L.. W planie miejscowym przedmiotowe działki przeznaczono pod tereny powierzchniowej eksploatacji, oznaczając symbolem [...] Dla terenów [...] wskazano w ww. planie miejscowym leśny kierunek rekultywacji oraz w § 5 pkt 5 ustalono zakaz składowania odpadów w wyrobisku, z wyjątkiem naturalnych mas ziemnych będących nadkładem, po zakończeniu wydobycia kruszywa masy te powinny być wykorzystane do rekultywacji terenu poeksploatacyjnego. Wobec powyższego wypełnienie odpadami ww. wyrobiska po eksploatacji kruszywa naturalnego na działkach naruszy ustalenia obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00