Wyrok WSA w Krakowie z dnia 4 października 2019 r., sygn. I SA/Kr 756/19
Podatek akcyzowy
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia: WSA Inga Gołowska Sędziowie: WSA Piotr Głowacki WSA Stanisław Grzeszek (spr.) Protokolant st. sekretarz sąd: Renata Furgalska-Pazdan po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 października 2019 r. sprawy ze skargi C. S.A. w K. na indywidualną interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 12 kwietnia 2019 r. Nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego skargę oddala
Uzasadnienie
W dniu 19 lutego 2019r. C. S.A. w K. złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia z akcyzy od energii elektrycznej.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
C. Spółka Akcyjna (dalej: "Wnioskodawca" lub "Spółka") wchodzi w skład międzynarodowej Grupy "C. " i jest producentem wysokiej jakości szkła opakowaniowego. Spółka produkuje opakowania szklane głównie dla przemysłu spirytusowego i branży piwowarskiej - sklasyfikowane do grupowania PKD 23.13.Z Produkcja szkła gospodarczego. Powyższa kwalifikacja odpowiada kodowi [...] klasyfikacji [...]. Przeważający przedmiot działalności Wnioskodawcy również mieści się w klasyfikacji [...]. Wskazaną wyżej działalność Wnioskodawca realizuje w zakładzie produkcyjnym, który posiada formę prawną oddziału i jest zlokalizowany w miejscowości O., w powiecie mikołowskim .
Spółka wyjaśniła, że po uzyskaniu statusu podatnika akcyzy zamierza skorzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 30 ust. 7a pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym.
Przeprowadzany przez Wnioskodawcę proces produkcji wyrobów szklanych jest wieloetapowy i składa się z szeregu powiązanych ze sobą czynności i procesów technologicznych. W ramach wskazanego procesu można zasadniczo wyróżnić następujące etapy: 1. odbiór i przechowywanie surowców do produkcji; 2. przygotowywanie zestawu surowcowego; 3. topienie zestawu surowcowego w piecach; 4. formowanie; 5. uszlachetnianie na gorąco, tzw. gorący koniec; 6. odprężanie i czynności tzw. zimnego końca; 7. inspekcja, kontrola i weryfikacja jakości opakowań szklanych; 8. pakowanie i transport wewnętrzny opakowań szklanych oraz ich magazynowanie; 9. spedycja opakowań szklanych.