Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 17 października 2019 r., sygn. III SA/Kr 839/19

Administracyjne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie: Przewodniczący: Sędzia WSA Hanna Knysiak-Sudyka Sędziowie: WSA Bożenna Blitek (spr.) WSA Ewa Michna po rozpoznaniu w dniu 17 października 2019 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi W. S. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 27 czerwca 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w przedmiocie uchylenia decyzji ostatecznej oddala skargę

Uzasadnienie

I.

Decyzją z dnia [...] 2012 r. nr [...] Starosta skierował W. S. na badania lekarskie do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy z powodu otrzymania informacji o zastrzeżeniach odnośnie jego stanu zdrowia mogących powodować niezdolność do prowadzenia pojazdu kat. A, B, T.

Następnie decyzją z dnia [...] 2012 r. nr [...] Starosta, na podstawie art. 140 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137), cofnął W. S. uprawnienia do kierowania pojazdami silnikowymi kat. A, B. T, gdyż nie zgłosił się on na badania lekarskie, na które został skierowany decyzją z dnia [...] 2012 r. nr [...].

II.

W dniu 21 maja 2019 r. W. S. złożył wniosek o uchylenie decyzji z dnia [...] 2012 r., gdyż zgodnie z dołączonym do wniosku orzeczeniem lekarskim nr [...] z dnia 6 maja 2019 r. może kierować pojazdami kat. AM, A1, A2, A, B1, B, B+E, T.

Postanowieniem z dnia [...] 2019 r. nr [...] Starosta, na podstawie art. 61a § 1 w związku z art. 154 ustawy Kodeks postępowania administracyjnego, odmówił wszczęcia postępowania w sprawie uchylenia decyzji z dnia [...] 2012 r. nr [...]. W uzasadnieniu organ l instancji podniósł, że decyzja z dnia [...] 2012 r. miała charakter związany, tj. organ był zobowiązany do jej wydania na skutek niepoddania się przez W. S. badaniu lekarskiemu. Ponadto organ l instancji stwierdził, że uchylenie decyzji związanej w trybie art. 154 i art. 155 Kodeksu postępowania administracyjnego możliwe jest tylko w przypadku, gdy ustawa w dacie wydania tej decyzji dawałaby możliwość innego załatwienia sprawy, gdyby organ znał przesłanki podnoszone przez stronę we wniosku o uchylenie tej decyzji. Odnosząc się do twierdzeń wnioskodawcy zawartych we wniosku, Starosta stwierdził, że fakt poddania się badaniom lekarskim w roku 2019 w żaden sposób nie wpływa na zasadność rozstrzygnięcia podjętego w roku 2012 r., a zatem nie może stanowić przesłanki dla nadzwyczajnego wzruszenia decyzji w trybie art. 154 bądź art. 155 Kodeksu postępowania administracyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00