Orzeczenie
Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 22 października 2019 r., sygn. III SA/Gl 677/19
Inne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzanna Sałuda, Sędzia WSA Małgorzata Herman, Sędzia WSA Barbara Orzepowska-Kyć (spr.), Protokolant St. sekr. sąd. Agnieszka Wita-Łyskawa, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 października 2019 r. sprawy ze sprzeciwu M. H. na decyzję Śląskiego Kuratora Oświaty z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie skreślenia z listy uczniów oddala sprzeciw.
Uzasadnienie
Śląski Kurator Oświaty decyzją z [...] r. nr [...], po rozpoznaniu odwołania M. H. (dalej: ucznia) uchylił w całości decyzję nr [...] dyrektora "A" w G. z [...] r w sprawie skreślenia z listy uczniów "A" ucznia i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi pierwszej instancji.
W podstawie prawnej organ powołał art. 138 § 2 ustawy z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2018 r. poz. 2096 ze zm., dalej: K.p.a.) oraz art. 51 ust. 1 pkt 4 lit.b ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996 ze zm.).
Z akt administracyjnych wynika, że z uwagi na wyniki w nauce i absencję ucznia na zajęciach szkolnych rada pedagogiczna [...] r. podjęła uchwałę Nr [...] w sprawie podjęcia procedury skreślenia wobec ucznia. Uczeń wniósł pisemne odwołanie i zadeklarował poprawę frekwencji na zajęciach, poprawę ocen, prosił o umożliwienie mu kontynuowania nauki - szkoła zawiesiła procedurę skreślenia ucznia do [...] r. Następnie [...] r. Rada Pedagogiczna, działając w oparciu o art. 68 ust.2 i art. 70 ust. 1 pkt 5 ustawy Prawo oświatowe oraz § 29 ust.3 pkt 5 statutu szkoły, podjęła uchwałę nr [...] w sprawie skreślenia ucznia z listy uczniów. W uzasadnieniu do uchwały wskazano, że uczeń złamał statut szkoły poprzez nieuzasadnioną absencję, dotychczasowa nieobecność w szkole (198 godzin) nie rokuje jej ukończenia, ponadto mimo podjętego zobowiązania do [...] uczeń nie podjął próby poprawienia żadnej oceny, w dalszym ciągu opuszcza lekcje bez usprawiedliwienia. Samorząd uczniowski [...] r. zapoznał się z uchwałą rady pedagogicznej z [...] r. i pozytywnie zaopiniował skreślenie ucznia z listy uczniów. Dyrektor szkoły, działając w oparciu o art. 68 ust. 2 ustawy Prawo oświatowe, art. 104 ustawy K.p.a. oraz § 29 ust. 3 pkt 5 statutu [...], w związku z uchwałą rady pedagogicznej nr [...] z [...] r. i po zasięgnięciu opinii samorządu uczniowskiego, decyzją z [...] r. nr [...] z [...] r. skreślił ucznia z listy uczniów [...]. W uzasadnieniu do decyzji stwierdził, że uczeń opuścił w roku szkolnym 2018/19 198 godzin bez usprawiedliwienia, do dnia dzisiejszego nie podjął próby poprawienia ocen, a jego postawa nie rokuje ukończenia szkoły.
-
keyboard_arrow_right