Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 14 października 2019 r., sygn. III SA/Gl 743/19

Prawo geologiczne i górnicze

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzanna Sałuda, Sędziowie Sędzia WSA Barbara Brandys-Kmiecik (spr.), Sędzia WSA Barbara Orzepowska-Kyć, Protokolant Starszy referent Izabela Maj-Dziubańska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 września 2019 r. sprawy ze skargi A sp. z o.o. w I. na decyzję Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie ruchu i likwidacji zakładu górniczego oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z [...] r., nr [...] Prezes Wyższego Urzędu Górniczego (dalej PWUG) po rozpatrzeniu odwołania A Sp. z o.o. z siedzibą w I. (dalej Jako: Strona, Skarżąca) od decyzji Dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach (dalej: OUG) z [...] r., nr [...], wstrzymującej ruch likwidowanej oznaczonej części Zakładu Górniczego "B" w I. w zakresie dotyczącym wypełniania wyrobiska poeksploatacyjnego odpadami w postaci mułów i szlamów -utrzymał w mocy pierwszoinstancyjne rozstrzygnięcie.

W podstawie prawnej wskazał art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 2096, ze zm.; dalej jako Kpa) oraz art. 171 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 868; dalej jako:p.g.g.).

W uzasadnieniu przedstawił stan faktyczny i argumentację prawną. Wskazał, że 15 marca 2019 r. OUG przeprowadził kontrolę w zakładzie górniczym - Kopalnia [...] "B" należącym do przedsiębiorcy A Sp. z o.o. w zakresie zgodności prowadzonych prac, polegających na wypełnianiu odpadami wyrobiska poeksploatacyjnego, z ustaleniami planu ruchu i technologii likwidacji części zakładu górniczego. Stwierdzono m.in., że obszar wypełnianego wyrobiska stanowi niestabilny, grząski teren, a użyty do wypełniania materiał uniemożliwia bezpieczne poruszanie się po nim, co może skutkować utonięciem ludzi lub zatonięciem maszyn i urządzeń stosowanych w ruchu zakładu co stanowi naruszenie art. 105 ust. 1 p.g.g. oraz § 7 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 8 kwietnia 2013 r. w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących prowadzenia ruchu odkrywkowego zakładu górniczego (Dz. U. z 2013r., poz. 1008). Zgodnie bowiem z art. 105 ust. 1 pgg ruch zakładu górniczego prowadzi się w sposób zgodny z przepisami prawa, w szczególności na podstawie planu ruchu zakładu górniczego, a także zgodnie z zasadami techniki górniczej. Z kolei, w myśl § 7 ust. 1 pkt 2 cyt. rozporządzenia ruch zakładu górniczego jest organizowany i prowadzony przez kierownika ruchu zakładu górniczego, który w szczególności dokonuje właściwego oraz zgodnego z przeznaczeniem doboru maszyn, urządzeń, materiałów, wyrobów z tworzyw sztucznych oraz środków strzałowych i sprzętu strzałowego w taki sposób, aby nie stwarzały one zagrożenia dla bezpieczeństwa i zdrowia osób oraz środowiska.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00