Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie WSA w Gdańsku z dnia 16 października 2019 r., sygn. II SA/Gd 256/19

Odrzucenie skargi

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mariola Jaroszewska (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz Asesor WSA Magdalena Dobek - Rak Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Joanna Mierzejewska po rozpoznaniu w dniu 16 października 2019 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi J N W na uchwałę Rady Gminy z dnia 17 października 2018 r., nr [...] w przedmiocie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego postanawia odrzucić skargę.

Uzasadnienie

J. N.-W. wniósł Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na uchwałę Rady Gminy nr [...] z dnia 17 października 2018 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obrębu geodezyjnego R. z wyłączeniem działek geodezyjnych ozn.nr: [...], domagając się stwierdzenia nieważności tej uchwały w zakresie § 18 ust. 28 pkt 1 - drogi wewnętrzne, oznaczenie terenów w części dotyczącej 9.KDW.

Wykazując przysługujący skarżącemu interes prawy w kwestionowaniu uchwały strona wskazała, że źródłem tego interesu jest art. 140 Kodeksu cywilnego. Naruszenia tego interesu skarżący upatruje w tych uregulowaniach planu, które dopuszczają wyznaczenie drogi wewnętrznej przekraczającej granice gminy i wchodzącej w działki stanowiące własność skarżącego.

Skarżący jest właścicielem działek nr [...] i [...], położonych w mieście K., obręb 07. Nieruchomości te graniczą z terenem należącym do Gminy, który jest objęty ustaleniami zaskarżonego planu. W przedmiotowej uchwale organ wyznał tereny dróg wewnętrznych, w tym drogę oznaczoną symbolem 9.KDW, która biegnie przez teren gminy i parametrami przekracza granicę wchodząc na teren miasta, tj. na działki nr [...] i [...]. Na tym terenie nie ma uchwalonego miejscowego planu, natomiast Gmina nie ma umocowania do prowadzenia polityki przestrzennej na terenie przyległej gminy, jaką jest Miasto, na odległość około 40 m. Jak wskazał skarżący, przysługujące Gminie władztwo planistyczne nie może natomiast naruszać prawa własności dotyczącego nieruchomości położonych poza jej obszarem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00