Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 6 września 2019 r., sygn. II SA/Wa 10/19

Żołnierze zawodowi

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Kwiecińska (spr.), Sędzia WSA Łukasz Krzycki, Sędzia WSA Andrzej Wieczorek, Protokolant specjalista Marcin Kwiatkowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 września 2019 r. sprawy ze skargi M. N. na orzeczenie Centralnej Wojskowej Komisji Lekarskiej w W. z dnia [...] września 2018 nr [...] w przedmiocie ustalenia zdolności do pełnienia zawodowej służby wojskowej 1. uchyla zaskarżone orzeczenie w części utrzymującej w mocy punkt 8 i punkt 9 orzeczenia Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej w K. z dnia [...] lipca 2018 r. nr [...]; 2. odrzuca skargę w pozostałym zakresie; 3. zasądza od Centralnej Wojskowej Komisji Lekarskiej w W. na rzecz skarżącego M. N. kwotę 497 zł (czterysta dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia [...] października 2015 r. sygn. akt [...] wydanym w sprawie ze skargi M. N. na orzeczenie Centralnej Wojskowej Komisji Lekarskiej w [...] z dnia [...] stycznia 2015 r. nr [...] w przedmiocie orzeczenia o zdolności do pełnienia zawodowej służby wojskowej, związku schorzeń ze służbą wojskową i stopnia inwalidztwa: w pkt 1 oddalił skargę w części określającej zdolność do pełnienia zawodowej służby wojskowej; w pkt 2 w pozostałej części skargę odrzucił.

Wyrokiem z dnia [...] stycznia 2018 r. Naczelny Sąd Administracyjny, sygn. akt [...] uchylił punkt pierwszy ww. wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego a także orzeczenie CWKL nr [...] oraz orzeczenie RWKL nr [...].

NSA zwrócił uwagę, że jeżeli organy administracji publicznej uznały, iż skarżący cierpi na schorzenie, które nie zostało wymienione w załączniku nr 1 do rozporządzenia, to powinny zastosować § 18 ust. 2 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 8 stycznia 2010 r. w sprawie orzekania o zdolności do zawodowej służby wojskowej oraz właściwości i trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach (Dz. U. z 2010 r. Nr 15, poz. 80), według którego jeżeli dla danego przypadku brak jest odpowiedniego paragrafu lub punktu w załącznikach nr 1 i 2 do rozporządzenia, przypadek ten kwalifikuje się według paragrafu lub punktu najbardziej zbliżonego. Powyższa kwestia dotyczyła schorzenia powodującego niezdolność orzekanego do zawodowej służby wojskowej, tj. zaburzeń adaptacyjnych z reakcją przygnębienną upośledzającą zdolności przystosowawcze, zakwalifikowane do § 67 pkt 2 - gdy tym czasem w definicji do tego paragrafu i punktu przypisana jest inna definicja, mianowicie "reakcja adaptacyjna przedłużona", do którego w objaśnieniach szczegółowych wskazano, aby leczenie w [...] i inne oddziaływania readaptacyjne trwały co najmniej 9 miesięcy. Organy nie wyjaśniły odstąpienia od tego wymogu, lakonicznie stwierdzając, że skarżący nie zakończył leczenia w [...].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00