Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 26 września 2019 r., sygn. I SA/Gl 584/19

Interpretacje podatkowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Kozłowska, Sędzia WSA Agata Ćwik-Bury, Sędzia WSA Beata Machcińska (spr.), Protokolant specjalista Agnieszka Rogowska-Bil, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 września 2019 r. sprawy ze skargi A w B. na interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi wniesionej przez A z siedzibą w B. w Szwajcarii (dalej: "wnioskodawczyni", "skarżąca", "spółka") jest interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: "organ") z dnia [...], nr [...] wydana w przedmiocie podatku od towarów i usług.

Stan sprawy przedstawia się następująco.

1. W dniu 24 stycznia 2019 r. do organu wpłynął wniosek skarżącej spółki z dnia 23 stycznia 2019 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w kwestii:

1) prawa do zwiększenia kwoty podatku naliczonego o zryczałtowany zwrot podatku dokonany na rzecz rolnika ryczałtowego, który otrzymał płatność od banku w ramach [...] oraz

2) prawa do zwiększenia kwoty podatku naliczonego o zryczałtowany zwrot podatku wykazany na fakturze VAT RR w sytuacji wpisania w tytule przelewu jedynie numeru faktury VAT RR bez podania daty tej faktury.

W uzasadnieniu wniosku skarżąca wskazała, że jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, a w ramach prowadzonej działalności gospodarczej m. in. nabywa produkty rolne od rolników ryczałtowych w rozumieniu art. 2 pkt. 19 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. - Dz. U. z 2017 r., poz. 1221 ze zm.), następnie powoływanej w skrócie: u.p.t.u. Zaznaczyła przy tym, że nabycie tych produktów związane jest z jej sprzedażą opodatkowaną i w myśl art. 116 ust. 1 u.p.t.u. podlega udokumentowaniu poprzez wystawienie faktur VAT RR.

W dalszej kolejności spółka wyjaśniła, że zgodnie z umowami zawartymi z rolnikami termin płatności za nabyte produkty rolne wynosi co do zasady 60 dni, niemniej jednak na mocy umowy, jaką zawarła z polskim bankiem, rolnicy mogą uzyskać od tego banku finansowanie przed terminem płatności w ramach [...]. Do tego jest jednak niezbędne zawarcie przez nich indywidualnych umów z bankiem. Po zawarciu takiej umowy i złożeniu w banku dyspozycji, bank przelewa na rzecz rolnika kwotę wynikającą z wystawionej przez spółkę w imieniu rolnika faktury VAT RR pomniejszoną o wynagrodzenie banku. Wysokość tego wynagrodzenia uzależniona jest od okresu finansowania, to jest czasu następującego pomiędzy wypłatą środków przez bank a terminem płatności wynikającym z umowy zawartej przez spółkę z danym rolnikiem. Spółka w dniu upływu terminu płatności wynikającego z zawartej z rolnikiem umowy dokonuje przelewu środków w kwocie wynikającej z wystawionej w imieniu rolnika faktury VAT RR na rachunek banku, z którym zawarła wspomnianą umowę. W przypadku dokonania płatności na rzecz rolnika przez bank w ramach [...] istnieje możliwość przyporządkowania płatności do poszczególnych faktur dokumentujących dostawy produktów do spółki. Z kolei rolnicy, którzy nie zawarli z bankiem umowy lub po zawarciu takiej umowy nie złożyli w banku dyspozycji finansowania przed upływem terminu płatności wynikającym z umowy, otrzymują płatność za dostarczone towary na swój rachunek bankowy bezpośrednio od spółki. Co do zasady, płatność dokonywana jest przez spółkę ostatniego dnia terminu wynikającego z umowy zawartej z danym rolnikiem. Spółka nie ma wpływu na to, czy rolnicy zawrą z bankiem indywidualną umowę i złożą dyspozycję wcześniejszej płatności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00