Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 25 września 2019 r., sygn. III SA/Gd 398/19

Drogi publiczne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Jacek Hyla Sędziowie: Asesor WSA Magdalena Dobek-Rak Sędzia WSA Janina Guść (spr.) Protokolant Starszy sekretarz sądowy Kinga Czernis po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 września 2019 r. sprawy ze skargi "A" Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 4 kwietnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie kosztów przechowywania pojazdów 1. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją Starosty z dnia 4 grudnia 2018 r. nr [...]; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącego "A" Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w S. 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia 4 kwietnia 2019 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta wykonującego zadania starosty z dnia 4 grudnia 2018 r., którą organ ten odmówił "A" Spółce z o.o. z siedzibą w S. zapłaty kosztów dochodzonych na postawie art. 130 a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2018 r. poz. 1990 ze zm.), powoływanej dalej także jako ustawa, dotyczących przechowywania pojazdów marki "B" o numerze rejestracyjnym [...] oraz marki "C" o numerze rejestracyjnym [...].

Podstawę wydania zaskarżonej decyzji stanowiły następujące okoliczności faktyczne i prawne:

"A" Spółka z o.o. z siedzibą w S., wystąpiła do Prezydenta Miasta o zapłatę kosztów przechowania pojazdów marki "B" nr rej. [...] i marki "C" nr rej. [...], przechowywanych na parkingu strzeżonym przy ul. [...] w S., usuniętych w trybie art. 130a ustawy Prawo o ruchu drogowym. Strona wskazała, że z tytułu przechowywania tych samochodów, ani wnioskodawca ani jej przedstawiciel J.F. nie otrzymał wynagrodzenia, pomimo ubiegania się o jego wypłatę z Urzędu Skarbowego w S. od marca 2010 r. Spółka stwierdziła, że koszty usuwania pojazdów oraz prowadzenia parkingu strzeżonego dla pojazdów usuniętych w przypadkach, o których mowa w ust. 1-2 art. 130a ustawy Prawo o ruchu drogowym, w obowiązującym aktualnie brzmieniu, należą do zadań własnych powiatu, zatem ostatecznie koszty przechowywania pojazdów obciążają Gminę S.. W toku postępowania skarżąca sprecyzowała roszczenie, wskazując, że domaga się kwot

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00