Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 4 września 2019 r., sygn. II SA/Gd 132/19
Ochrona środowiska
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz, Sędziowie Sędzia WSA Diana Trzcińska, Asesor WSA Magdalena Dobek-Rak (spr.), Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Joanna Mierzejewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 września 2019 r. sprawy ze skargi J. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 26 listopada 2018 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia braku potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko oddala skargę.
Uzasadnienie
J. M. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 26 listopada 2018 r., nr [...], utrzymującą w mocy decyzję Wójta Gminy z dnia 20 września 2018 r., nr [...], stwierdzającą brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia oraz określającą warunki dotyczące ochrony środowiska.
Zaskarżoną decyzję podjęto w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:
A Sp. z o. o. z siedzibą w K. wystąpiła do Wójta Gminy z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pod nazwą "Budowa stacji paliw na działce ewidencyjnej nr [...] w miejscowości K., obręb ewidencyjny N., gmina C.". Do wniosku załączono kartę informacyjną przedsięwzięcia, wyrys z mapy ewidencyjnej w skali 1:000, załącznik graficzny z przedstawionym zasięgiem oddziaływania inwestycji, uproszczony wyrys z wykazu podmiotów ewidencyjnych, obejmujący przewidywany teren, na którym będzie realizowane przedsięwzięcie, oraz obejmujący obszar, na którym będzie oddziaływać przedsięwzięcie.
Wójt wszczął postępowanie we wnioskowanej sprawie, kwalifikując przedmiotowe przedsięwzięcie, na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (t.j.: Dz.U. z 2016 r., poz. 71), jako przedsięwzięcie mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko (§ 3 ust. 1 pkt 35 i 36), dla którego wymagane jest przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko, jeżeli obowiązek przeprowadzenia tej oceny został stwierdzony na podstawie art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowiska (t.j.: Dz.U. z 2017 r., poz. 1405 ze zm.) zwanej dalej u.o.o.ś.