Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 3 września 2019 r., sygn. II SA/Bd 507/19

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Jerzy Bortkiewicz Sędziowie sędzia WSA Elżbieta Piechowiak asesor WSA Katarzyna Korycka (spr.) Protokolant starszy sekretarz sądowy Dominika Znaniecka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 września 2019 r. sprawy ze skargi M. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] marca 2019 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji zatwierdzającej projekt podziału nieruchomości 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] stycznia 2019 r. nr [...], 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącego M. R. kwotę [...]([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] kwietnia 2005 r. nr [...] [...] Prezydenta Miasta B. zatwierdził projekt podziału nieruchomości położonej w B. przy ul. [...], zapisanej w księdze wieczystej [...] prowadzonej przez Sąd Rejonowy w B., stanowiącej własność gminy B., będącej w użytkowaniu wieczystym L. Sp. z o.o. (L. ) - polegający na podziale działek: nr [...] (na trzy działki: [...]), nr [...] (na trzy działki: [...]) i nr [...] (na trzy działki: [...]).

Wnioskiem z dnia [...] października 2017 r. skarżący M. R. wniósł o stwierdzenie nieważności ww. decyzji z dnia [...] kwietnia 2005 r. jako wydanej bez podstawy prawnej, z rażącym naruszeniem praw i wadami powodującymi jej nieważność z mocy prawa. Skarżący wskazał, że objęta podziałem działka nr [...], która wchodziła w skład wywłaszczonej w 1978 r. nieruchomości i stanowi przedmiot żądania o zwrot wywłaszczonej nieruchomości jako użytej niezgodnie z celem wywłaszczenia, została na mocy decyzji Zarządu Miasta B. z [...] lipca 1992 r. przekazana [...] w użytkowanie wieczyste (decyzja stwierdzająca nabycie przez [...] prawa użytkowania wieczystego gruntu stanowiącego działki nr [...]), która to decyzja została wyeliminowana z obrotu prawnego ostateczną i prawomocną decyzją Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] listopada 2011 r. utrzymującą w mocy decyzję własną z dnia [...] sierpnia 2011 r. o stwierdzeniu nieważności ww. decyzji z [...] lipca 1992 r. Skarżący zarzucił, że podział dotyczył działki objętej niezakończonym postępowaniem zwrotowym (którego jest stroną), że miał na celu legitymizowanie wybudowanej na niej niezgodnie z celem wywłaszczenia inwestycji (przepompowni wody), jako że działka nr [...] w chwili podziału była działką zabudowaną, że w dokumentach załączonych do wniosku o podział i dotyczących podziału istniała niezgodność informacji o działce nr [...] ze stanem faktycznym (istnienie na działce przepompowni wody), że w załączonym do wniosku o zatwierdzenie projektu podziału wypisie z rejestru gruntów zamieszczony został wpis dotyczący działki nr [...]: "Uwagi: zwrot [...]", że podział był niezbędnym warunkiem do realizacji zaplanowanej sprzedaży wieczystego użytkowania działek, w tym działki nr [...] (po podziale nieruchomości doszło do sprzedaży wieczystego użytkowania gruntów przez [...] na podstawie zawartej w formie aktu notarialnego umowy ze spółką M. ), że wskazane okoliczności (wybudowanie inwestycji nie na swoim terenie niezgodnie z celem wywłaszczenia) nie zostały podane do jego wiadomości i to na żadnym etapie postępowania zwrotowego, że decyzja o podziale została wydana bez uprzedniego zbadania zgodności podziału z przepisami odrębnymi (należało bowiem uwzględnić toczące się postępowanie zwrotowe, fakt wykorzystania terenu w sposób niezgodny z celem wywłaszczenia itp.) czego wymaga art. 94 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (dalej: "ugn"), że przepisy rozdziału I działu III ugn nie pozwalają na wydzielenie działek mniejszych niż 0,3 ha, a także że decyzja o podziale nie została poprzedzona uchwałą Rady Miasta wydaną w oparciu o przepisy art. 101-104 ugn.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00