Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 11 września 2019 r., sygn. II SA/Bd 525/19

Bezrobocie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Leszek Tyliński Sędziowie sędzia WSA Joanna Brzezińska (spr.) asesor WSA Katarzyna Korycka Protokolant sekretarz sądowy Kamila Wesołowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 września 2019 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Wojewody z dnia [...] maja 2019 r. nr [...] w przedmiocie przyznania prawa do dodatku aktywizacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Starosty [...] z dnia [...] marca 2019 r. nr [...]

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] maja 2019r. znak [...] Wojewoda, na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2018r. poz. 2096 z późn.zm.) w związku z art. 48 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2018r. poz. 1265 z późn.zm.), utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję Starosty [...] z dnia [...] marca 2019r. o odmowie przyznania E. L. dodatku aktywizacyjnego od dnia [...] marca 2019r.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ wskazał, że E. L. nabyła status osoby bezrobotnej oraz prawo do zasiłku z dniem [...] grudnia 2018r. W związku z podjęciem współpracy z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą z dniem [...].03.2019r. zainteresowana utraciła status osoby bezrobotnej oraz prawo do zasiłku. W dniu [...] marca 2019r. strona złożyła w Powiatowym Urzędzie Pracy we [...] wniosek o przyznanie dodatku aktywizacyjnego w związku z podjęciem zatrudnienia w firmie [...]. Decyzją Starosty [...] z dnia [...] marca 2019r. orzeczono o odmowie przyznania stronie prawa do wnioskowanego świadczenia. W odwołaniu od powyższej decyzji strona podniosła, że przedstawiła dokumenty potwierdzające, że jest zatrudniona na umowę o pracę w firmie [...] w pełnym wymiarze od dnia [...] marca 2019r. w której jej małżonek jest współwłaścicielem. Podniosła, że art. 48 ust. 4 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy nie wyłącza możliwości wykonywania pracy na podstawie umowy o pracę zawartej ze współmałżonkiem prowadzącym działalność gospodarczą. Także przepisy prawa pracy nie ograniczają możliwości zawierania umów o pracę pomiędzy osobami pozostającymi w związku małżeńskim. Taka osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, która spełnia kryteria (pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym) dla celów ubezpieczeń społecznych jest traktowana jako osoba współdziałająca (co jest jednoznaczne z rejestrowaniem w ZUS z kodem 051100). Zatrudnienie małżonka na gruncie ubezpieczeń społecznych powoduje uznanie tej osoby za osobę współpracującą, natomiast w celach podatkowych małżonek jest traktowany jak zwykły pracownik.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00