Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 8 sierpnia 2019 r., sygn. II SA/Gl 579/19

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Matan (spr.), Sędziowie Asesor WSA Tomasz Dziuk, Sędzia WSA Elżbieta Kaznowska, Protokolant Starszy referent Damian Szczurowski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 sierpnia 2019 r. sprawy ze skargi B.B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bielsku-Białej z dnia [...]. nr [...] w przedmiocie świadczenia wychowawczego 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza P. z dnia [...] r., nr [...]; 2) zasądza na rzecz skarżącej od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bielsku-Białej kwotę 497 (słownie: czterysta dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Bielsku-Białej po rozpatrzeniu odwołania skarżącej B. B. (B.) od decyzji Burmistrza P. z dnia [...] r. nr [...] w sprawie odmowy przyznania prawa do świadczenia wychowawczego na syna skarżącej działając m.in. na podstawie art 138 § 1 pkt 1 w zw. z art. 17 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku - kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity: Dz. U. z 2018 r., poz. 2096 z późn. zm.), dalej: "k.p.a." orzekło o utrzymaniu w mocy decyzji organu

I instancji.

Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym

i prawnym.

Burmistrz P. decyzją z dnia [...] r. odmówił przyznania skarżącej świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko. W uzasadnieniu swojego rozstrzygnięcia organ wskazał, że w 2017 roku członkowie rodziny skarżącej uzyskali dochód w łącznej kwocie 38.273,05 złotych, co po uwzględnieniu zmiany sytuacji dochodowej po 2017 roku doprowadziło do wniosku, że miesięczny dochód rodziny skarżącej w przeliczeniu na jednego jej członka wynosi 1.145,09 złotych i przekracza kryterium dochodowe uprawniające do przyznania świadczenia wychowawczego, o którym mowa w art. 5 ust. 3 ustawy z dnia11 lutego 2016 roku o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (tekst jednolity: Dz. U. z 2018 r. poz. 2134 z późń. zm., dalej: "p.p.w.d." lub "ustawa").

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00