Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 10 lipca 2019 r., sygn. I SA/Kr 69/19

Podatkowe postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia: WSA Grażyna Firek Sędzia: WSA Piotr Głowacki Sędzia: WSA Jarosław Wiśniewski (spr.) Protokolant: sekr. sąd. Aleksandra Osipowicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 lipca 2019 r. sprawy ze skargi E. w A. ([...]) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w K. z dnia 8 listopada 2018 r. Nr [...] w przedmiocie zwrotu oprocentowania od nadpłaty z tytułu zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych skargę oddala.

Uzasadnienie

W dniu 02.01.2018 r. wpłynął do M. Urzędu Skarbowego w K. wniosek E. Inc. (dalej Fundusz) z siedzibą w [...] z dnia 28 grudnia 2017 r., w którym pełnomocnik Funduszu zwrócił się o stwierdzenie i zwrot nadpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych za lata 2012-2014 w łącznej kwocie [...]zł wraz z oprocentowaniem, w związku z faktem, że przedmiotowa nadpłata powstała na skutek wydania przez TSUE wyroku z dnia 10 kwietnia 2014 r. w sprawie [...] E. . W uzasadnieniu wniosku o stwierdzenie nadpłaty pełnomocnik Funduszu wskazał na fakt dyskryminacyjnego opodatkowania dochodów z dywidend wypłaconych na rzecz Funduszu, bowiem dochody z tego tytułu osiągane przez polski fundusz inwestycyjny były zwolnione z opodatkowania zgodnie z art. 6 ust. l pkt 10 ustawy o CIT. Ponadto stwierdził, że prawo wspólnotowe, a w szczególności zasada swobody przepływu kapitału wyrażona w art. 63 TFUE zakazuje dyskryminacyjnego traktowania rezydentów i nierezydentów ze względu na ich siedzibę. W konsekwencji pełnomocnik stwierdził, że pobranie podatku przez płatników od wypłaconych dywidend było bezzasadne w świetle prawa wspólnotowego, a w szczególności art. 63 TFUE i wniósł o stwierdzenie nadpłaty z tego tytułu.

Naczelnik MUS w K. decyzją z dnia 25.04.2018 r. nr [...] zwrócił kwoty nadpłat w wysokościach wnioskowanych informując, że kwestia zwrotu oprocentowania od nadpłat zostanie rozstrzygnięta w odrębnej decyzji. Następnie decyzją z dnia 22 czerwca 2018 r. nr [...] Naczelnik MUS orzekł zwrot oprocentowania od nadpłaty z tytułu zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych pobranego przez płatników od wypłaconych dywidend, obliczonego od dnia poboru podatku przez płatników zgodnie z art. 78 § 5 pkt 2 Ordynacji podatkowej od nadpłaty, która uprzednio została orzeczona i zwrócona według decyzji stwierdzającej nadpłatę. Łączna kwota oprocentowania wskazana w decyzji z dnia 22 czerwca 2018 r. została obliczona od dnia poboru podatku przez płatników do dnia 10 lipca 2014 r. (tj. do 30 dnia, od dnia publikacji sentencji J orzeczenia TSUE z dnia 10.06.2014 r. w sprawie C-190/12) w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej wyroku. W/w decyzja została doręczona w dniu 06.07.2018 r., Strona nie złożyła odwołania od tej decyzji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00