Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 9 lipca 2019 r., sygn. I SA/Gd 751/19
Celne prawo
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Alicja Stępień (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Sławomir Kozik, Sędzia WSA Krzysztof Przasnyski, Protokolant Asystent Sędziego Krzysztof Pobojewski, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 9 lipca 2019 r. sprawy ze skargi A. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia 13 lutego 2019 r. nr [...] w przedmiocie wartości celnej towaru oraz określenia kwoty długu celnego oddala skargę.
Uzasadnienie
Dnia 26 lipca 2018 r. "B" Sp. z o.o., działając w ramach udzielonego upoważnienia w imieniu Spółki "A" Sp. z o.o., z siedzibą w W. zgłosiła do procedury dopuszczenia obrotu towary importowane z Chińskiej Republiki Ludowej wg faktury [...] z dnia 5 lipca 2018 r.. Sprzedawcą towaru była firma "C" LTD. z H.
Przedmiotem przywozu były między innymi spódnice dziewczęce tkane z poliestru, opisane w poz. 17 zgłoszenia celnego zaklasyfikowane do kodu TARIC 6204 53 00 90 w ilości 9.360 sztuk. Wartość tych towarów zadeklarowano na warunkach dostawy CIF H. na kwotę 1.872,00 USD (tj. 6.992 PLN)
Ponieważ zgłoszenie celne spełniało wymogi formalne zostało przyjęte i zarejestrowane pod numerem [...].
Następnie Naczelnik Urzędu Celno-Skarbowego przystąpił do kontroli zgłoszenia celnego i załączonych dokumentów, m.in. pod kątem zadeklarowanej wartości celnej sprowadzonych towarów. Przeprowadzono częściową rewizję celną towaru. W przypadku towarów z poz. 17 zgłoszenia stwierdzono nowe spódnice dziewczęce do kolan tkane z poliestru, ściągane w pasie gumką. Na wszywce wewnętrznej w okolicy pasa umieszczono skład surowcowy wykonania spódnic: 100% POLYESTER.MADE IN CHINA.
Spódnice pakowane w jednostkowe opakowania foliowe bez oznaczeń. W kartonie zbiorczym stwierdzono 240 szt. spódnic. Takie opakowania zbiorcze oznakowane były ART.NO: [...].
Decyzją z dnia 26 września 2018 r. Naczelnik Urzędu Celno-Skarbowego dla przedmiotowych towarów ustalił wartość celną zastępczą, metodą ustalania wartości celnej w wyższych kwotach niż zadeklarowanej w zgłoszeniu celnym oraz określił niezaksięgowaną kwotę należności celnych typu A00 podlegającą zaksięgowaniu.