Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 17 lipca 2019 r., sygn. I SA/Gd 754/19
Celne prawo
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Romała, Sędziowie Sędzia NSA Elżbieta Rischka, Sędzia WSA Irena Wesołowska (spr.), Protokolant Asystent Sędziego Krzysztof Pobojewski, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 17 lipca 2019 r. sprawy ze skargi A. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia 15 lutego 2019 r. nr [...] w przedmiocie wartości celnej towaru oraz określenia kwoty długu celnego oddala skargę.
Uzasadnienie
W dniu 8 sierpnia 2018 r. przedstawiciel bezpośredni "A" Spółki z o.o. z siedzibą w W. złożył zgłoszenie celne nr [...] o objęcie procedurą dopuszczenia do obrotu towarów importowanych z Chińskiej Republiki Ludowej. W pozycji 1 tego zgłoszenia wskazano obuwie damskie z cholewką i podeszwą z tworzywa sztucznego z przyszwą wykonaną z pasków lub mające jedno lub więcej wycięć w których wysokość podeszwy razem z obcasem przekracza 3 cm w ilości 3.228 par o wartości 1.581,71 USD. Wartość towarów zadeklarowano na warunkach dostawy CIF K.
Do zgłoszenia celnego zostały dołączone dokumenty: faktura nr [...] z dnia 17 lipca 2018 r., packing list do wskazanej faktury, oferta handlowa z dnia 16 lipca 2018 r., kontrakt wraz z tłumaczeniem na język polski, oświadczenie importera, że płatność z faktury nr [...] jest płatnością ostateczną za nabyte towary oraz że towar jest niskiej wartości z zakupów stokowych, oświadczenie o nieposiadaniu zgłoszenia celnego wywozowego z kraju eksportu oraz rachunków za transport i ubezpieczenie w związku z importem towaru.
Decyzją z dnia 8 października 2018 r. skierowaną do "A" Spółki z o.o. z siedzibą w W. Naczelnik Urzędu Celno-Skarbowego:
- określił wartość celną towaru w wysokości 10.556 zł;
- określił niezaksięgowaną kwotę należności celnych typu A00 podlegającą zaksięgowaniu w wysokości 789 zł.
W uzasadnieniu wydanej decyzji organ pierwszej instancji wskazał, że na podstawie załączonych dokumentów i w wyniku przeprowadzonej częściowej rewizji celnej, powziął wątpliwość co do zadeklarowanej ceny importowanego towaru. W ocenie organu wartość ta została zaniżona. W cenie importowanego towaru musiały się bowiem znaleźć koszty projektowe, wartość materiałów i surowców, koszty robocizny, koszty transportu i logistyki, koszt i zysk producenta oraz koszt i zysk eksportera. Organ dokonał ustalenia wartości celnej przy użyciu metody zastępczej na podstawie informacji o wartości innych towarów uzyskanych z Systemu Analizy Zgłoszeń Celnych A..