Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 10 lipca 2019 r., sygn. II SA/Bd 487/18

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Elżbieta Piechowiak ( spr ) Sędziowie sędzia WSA Anna Klotz sędzia WSA Jarosław Wichrowski Protokolant starszy sekretarz sądowy Ewa Majchrzak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 czerwca 2019r. sprawy ze skargi J. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] lutego 2018 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za usunięcie drzew 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy L. nr [...].EK z dnia [...] grudnia 2017r., 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz J. R. kwotę [...]( [...] złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] 2016 r. nr [...] Wójt Gminy [...] wymierzył J. R. administracyjną karę pieniężną w wysokości: [...] zł za usunięcie drzew bez wymaganego zezwolenia gatunku grochodrzew w ilości [...] sztuk o obwodach pni ustalonych na podstawie informacji zebranych w toku postępowania administracyjnego, z terenu działki nr geod. [...] - obręb [...], Gmina [...]. W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że w dniu [...] 2016 r. przesłuchano w sprawie świadków, którzy potwierdzili fakt usunięcia przez J. R. wraz z innymi osobami w miesiącach [...] 2015r. [...] sztuk drzew gatunku akacja z terenu ww. działki w [...]. Z zeznań tych wynika, że drzewa rosły na tym terenie od ponad 20 lat, a obwody pni na wysokości 1,3 m mogły mieć od 60 cm do 100 cm, z całą pewnością obwód pni drzew na wysokości 5 cm od gruntu przekraczał 25 cm. Świadkowie podali, że wcześniej rosnące drzewa na działce nr geod. [...] w [...] widoczne są na mapach geodezyjnych i widokach ulic Street View.

Organ dla potwierdzenia faktu, że na przedmiotowej działce rosły drzewa wskazanych gatunków o znacznych obwodach i wieku, powołał się na dane pozyskane z uproszczonego planu urządzania lasu terenów położonych we wsi [...] w gminie [...], woj. [...] wg stanu na 1 stycznia 1993 r. (ponieważ wcześniej działka [...] w [...] była sklasyfikowana i oznaczona symbolem LsV i RVI). Wynika z nich, że działka [...] była zalesiona gatunkiem głównym "Ak" (akacja, grochodrzew) o wieku 40 lat. Organ podał, że w aktualnym uproszczonym planie urządzania lasu zapisano, że z działki nr geod. [...] w [...] ubyło powierzchni leśnej [...] ha (zadrzewienie). Dla potwierdzenia, że na danym terenie rosły drzewa gatunku grochodrzew o znacznych wymiarach organ podaje jako źródło mapy Street View z [...] 2013 r. Widać na nich, że na działce nr geod. [...] w [...] od strony ulicy [...] i [...] przy słupkach klinkierowych w kierunku ul. [...] do betonowego ogrodzenia rosły grochodrzewie oraz inne gatunki. Na widoku ulicy [...] z [...] 2013 r. zliczono [...] sztuk drzew gatunku grochodrzew. Dalej organ podał, że na podstawie podkładów mapowych w skali 1:500 z [...]2014 r. (załącznik do pisma nr rej. [...] z dnia [...] 2015 r.) stwierdzono, że uprawniony geodeta na opisywanej części działki nr geod. [...] - obręb [...] tj. patrząc od strony ulicy [...] do zaznaczonego ogrodzenia "w poprzek" działki oznaczył [...] pozycji symbolem drzewa; a dalej oznaczył [...] pozycji symbolem drzewa, w tym jeden symbol dla drzew iglastych (patrząc od strony litery A na mapie w stronę litery D). Reasumując, na całej działce nr geod. [...] - obręb [...] miałoby być, zgodnie z podkładem mapowym, [...] sztuk drzew.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00