Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 13 czerwca 2019 r., sygn. II SA/Sz 94/19

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Patrycja Joanna Suwaj Sędziowie Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz Sędzia NSA Danuta Strzelecka-Kuligowska (spr.) Protokolant starszy sekretarz sądowy Agnieszka Klimek po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 13 czerwca 2019 r. sprawy ze skargi S. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zasiłku celowego I. oddala skargę, II. przyznaje od Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie na rzecz adw. Ł. M. kwotę [...]([...]) złotych, zawierającą należny podatek od towarów i usług, tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej skarżącemu z urzędu.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. nr [...] Prezydent Miasta S. działając na podstawie art. 2 ust. 1, art. 4, art. 11 ust. 2,

art. 39 ust. 2, art. 106 ust. 4, art. 107 ust. 1, ust. 3a, ust. 4a, art. 110 ust. 7 i ust. 8 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2018 r. poz. 1508

ze zm.), § 2 ust. 3, 4 i 5 rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

z dnia 25 sierpnia 2016 r. w sprawie rodzinnego wywiadu środowiskowego

(Dz. U. z 2017 r. poz. 1788), § 1 pkt 1 lit a rozporządzenia Rady Ministrów z dnia

11 lipca 2018 r. w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej (Dz. U. z 2018 r. poz. 1358) w związku

z uchwałą nr 221 Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 2013 r. w sprawie ustanowienia wieloletniego programu wspierania finansowego gmin w zakresie dożywiania "Pomoc państwa w zakresie dożywiania na lata 2014-2020" (M.P. z 2015 r. poz. 821) odmówił S. M. świadczenia pieniężnego w postaci zasiłku celowego na dofinansowanie do zakupu żywności.

W uzasadnieniu decyzji organ I instancji wskazał, że w dniu 5 października

2018 r. S. M. zwrócił się z wnioskiem o przyznanie zasiłku celowego

z przeznaczeniem na dofinansowanie do zakupu żywności. Wnioskodawca został poinformowany telefonicznie o planowanym terminie przeprowadzenia wywiadu środowiskowego, a także o tym, że wizyta pracowników socjalnych w miejscu zamieszkania odbędzie się w obecności funkcjonariuszy Policji. W dniu 24 października 2018 r. pracownicy socjalni wraz z asystą Policji udali się pod adres wnioskodawcy, jednakże zainteresowany odmówił wpuszczenia ww. do środka. Swym zachowaniem uniemożliwił przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego. Wobec powyższego, w dniu 26 października 2018 r. wystosowano do strony pismo informujące, że wniosek z dnia 5 października 2018 r. nie został rozpatrzony z powodu braku możliwości przeprowadzenia rodzinnego wywiadu środowiskowego. Poinformowano stronę, że niemożność przeprowadzenia wywiadu uniemożliwia organowi dokonanie oceny rzeczywistej majątkowej, rodzinnej i bytowej osoby ubiegającej się o świadczenie. Pouczono o treści art. 107 ust. 1, ust. 3a i ust. 4a ustawy o pomocy społecznej. Poproszono stronę o przybycie do Ośrodka w celu ustalenia ponownego terminu przeprowadzenia rodzinnego wywiadu środowiskowego. W przypadku braku możliwości osobistego przybycia do Ośrodka poproszono o kontakt telefoniczny z pracownikiem socjalnym lub Biurem Obsługi Interesantów. Termin rozpatrzenia sprawy został wyznaczony wówczas do dnia 20 listopada 2018 r. Korespondencję wnioskodawca odebrał w dniu 29 października 2018 r. W dniu 6 listopada 2018 r. ponownie wystosowano do strony pismo z prośbą o przybycie do Ośrodka do dnia 15 listopada 2018 r. w celu ustalenia ponownego terminu przeprowadzenia rodzinnego wywiadu środowiskowego. Termin rozpatrzenia sprawy wyznaczono wówczas do dnia 3 grudnia 2018 r. Korespondencję odebrano w dniu 8 listopada 2018 r. W dniu 16 listopada 2018 r. podjęto kolejną próbę przeprowadzenia wywiadu środowiskowego w miejscu zamieszkania strony. Jednak i tym razem zainteresowany odmówił wpuszczenia pracowników socjalnych i funkcjonariuszy Policji do mieszkania. Opisywana sytuacja powtarza się od dłuższego czasu. Strona systematycznie zwraca się z wnioskami o udzielenie pomocy finansowej, równocześnie jednak uniemożliwia przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego, nie wpuszczając pracowników socjalnych wraz z asystą Policji do mieszkania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00