Nieważność uchwał gminnych dotyczących transportu uczniów - Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 11 czerwca 2019 r., sygn. II SA/Rz 390/19
Gmina nie ma kompetencji do podejmowania uchwał będących aktami prawa miejscowego, które przekraczają jej ustawowy zakres działania, szczególnie w zakresie rozszerzania uprawnień do bezpłatnego transportu uczniów poza obszar administracyjny gminy, co stanowi naruszenie prawa.
Administracyjne postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Paweł Zaborniak Sędziowie WSA Maciej Kobak WSA Marcin Kamiński /spr./ Protokolant specjalista Anna Mazurek - Ferenc po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 czerwca 2019 r. sprawy ze skargi Wojewody Podkarpackiego na uchwałę Rady Miejskiej w Ustrzykach Dolnych z dnia 26 marca 2018 r. nr XLIV/603/18 w przedmiocie określenia zasad dowozu uczniów do przedszkoli i szkół I. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały w całości; II. zasądza od Gminy Ustrzyki Dolne na rzecz strony skarżącej: Wojewody Podkarpackiego kwotę 480 zł /słownie: czterysta osiemdziesiąt złotych/ tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi Wojewody [...] (Wojewoda) jest uchwała Rady Miejskiej w [...] (Rada Miejska) nr [...] z dnia [...] marca 2018 r. w sprawie określenia zasad dowozu uczniów do przedszkoli i szkół, wobec których Gmina [...] nie ma ustawowego obowiązku zapewnienia bezpłatnego transportu.
Zaskarżona uchwała została podjęta na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, oraz art. 32 ust. 7 i art. 39 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe w zw. z art.. 307 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe.
Wojewoda wniósł skargę na powyższą uchwałę w części dotyczącej § 3, § 4 i § 6 domagając się stwierdzenia nieważności uchwały w tej części i zasądzenia kosztów postępowania według norm przepisanych.
W uzasadnieniu skargi Wojewoda wskazał, że w § 3 zaskarżonej uchwały Rada Miejska postanowiła, że dzieciom zamieszkałym poza obszarem administracyjnym Gminy [...], uczęszczającym do szkół, przedszkoli, dla których organem prowadzącym jest Gmina [...], prawo do bezpłatnego transportu przysługuje w uzasadnionych przypadkach. O zaistnieniu uzasadnionego przypadku decyduje Burmistrz [...].