Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 26 czerwca 2019 r., sygn. I SA/Po 170/19
Podatek od nieruchomości; Podatkowe postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont Sędziowie Sędzia WSA Karol Pawlicki Sędzia WSA Waldemar Inerowicz (spr.) Protokolant St. sekretarz sądowy Marta Ziewińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 czerwca 2019 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] roku nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2018 rok. oddala skargę.
Uzasadnienie
Wójt Gminy [...] decyzją z dnia [...] r., nr [...], ustalił T. B. (dalej jako: "podatnik" lub "skarżący") podatek od nieruchomości za 2018 r. w kwocie [...]zł od nieruchomości położonej w miejscowości [...] o nr geodezyjnym [...].
W motywach rozstrzygnięcia organ I instancji wskazał, że wysokość podatku od nieruchomości ustalił na podstawie informacji podatkowej złożonej przez podatnika oraz wypisu z ewidencji gruntów przy zastosowaniu stawek określonych w obowiązujących przepisach. Podkreślił, że zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (tekst jedn. Dz. U. z 2019 r., poz. 725 - w skrócie: "P.g.k.") podstawę wymiaru podatku od nieruchomości stanowią dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków. W tym kontekście organ wskazał, że w złożonej informacji podatkowej podatnik zadeklarował [...] m2 powierzchni budynków mieszkalnych niezamieszkałych oraz 200 m2 powierzchni gruntów przynależnych do zamieszkałych budynków i lokali mieszkalnych, natomiast z informacji z rejestru gruntów prowadzonej przez Starostwo Powiatowe w [...] wynika, że działka o nr [...] jest terenem zabudowy mieszkalnej o ogólnej powierzchni 0,0160 ha (160 m2). Także wydruk z księgi wieczystej ww. nieruchomości potwierdza, że ma ona powierzchnię 160 m2. Organ I instancji zaznaczył, że podatnik konsekwentnie od kilku lat nie zgadza się z kierowanymi do niego decyzjami w przedmiocie ustalenia podatku od nieruchomości, kwestionując, jako podstawę wymiaru podatku zapisy w ewidencji gruntów i budynków prowadzonej przez Starostę Powiatowego w [...]. Zastrzeżenia te nie znajdują jednak potwierdzenia w zamianach w ewidencji. Uwzględniając powyższe organ ustalił wymiar podatku od nieruchomości położonej w miejscowości [...] o nr geodezyjnym [...] za budynek mieszkalny niezamieszkały zgodnie ze złożoną przez podatnika deklaracją podatkową z dnia 22 stycznia 2018 r., natomiast podatek za grunty naliczył zgodnie z informacją oraz wypisem z rejestru gruntów, tj. od powierzchni 160 m2.