Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 18 czerwca 2019 r., sygn. I SA/Gl 264/19

Interpretacje podatkowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Tyszkiewicz-Ziętek (spr.), Sędziowie WSA Krzysztof Kandut, Bożena Suleja-Klimczyk, Protokolant Katarzyna Czabaj, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 czerwca 2019 r. sprawy ze skargi A Sp. z o.o. w B. na interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżoną interpretację, 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi A Sp. z o.o. w B. (dalej także jako: "wnioskodawca", "Spółka", "A" lub "strona skarżąca") jest interpretacja indywidualna przepisów prawa podatkowego z [...] nr [...], wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej w skrócie: "organ interpretacyjny" lub "Dyrektor"), dotycząca podatku dochodowego od osób fizycznych w związku z uczestnictwem pracownika w programie motywacyjnym.

We wniosku o wydanie interpretacji wnioskodawca przedstawił następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe:

A1 Limited z siedzibą w H. (dalej w skrócie: "A1") prowadzi globalny program motywacyjny pod nazwą [...] (dalej w skrócie: "plan", "program motywacyjny") oparty na akcjach spółki "A1". Program motywacyjny kierowany jest do wybranych grup pracowników należących do Grupy [...], w tym do pracowników polskiej Spółki. W związku z powyższym, uczestnikami programu motywacyjnego mogą być wybrani pracownicy Spółki (dalej w skrócie: "pracownicy A"). Na podstawie planu, jego uczestnicy otrzymują - w tzw. grant date - warunkowe prawo do nieodpłatnego otrzymania akcji A1 (dalej w skrócie: "RSU"). Po upływie trzyletniego okresu wyczekiwania - w tzw. vesting date - uczestnik planu otrzyma akcje A1, o ile będzie na ten dzień kontynuował zatrudnienie w podmiocie z Grupy [...] (w tym w Spółce). Uczestnik planu nie może sprzedać, zastawiać, przekazywać, cedować lub w inny sposób zbyć RSU. Ponadto, w okresie wyczekiwania, uczestnik planu nie ma prawa głosu ani, co do zasady, prawa do otrzymywania dywidend i innych wypłat należnych mu z tytułu posiadania RSU. Po upływie okresu wyczekiwania uczestnik programu motywacyjnego może swobodnie dysponować akcjami, w tym sprzedać je. Przyznanie akcji A1 jest wyłącznym uprawnieniem A1, a ich przyznanie nie powoduje u uczestnika programu motywacyjnego powstania roszczenia o ponowne przyznanie w przyszłości. Plan jest administrowany przez radę dyrektorów A1 (dalej: "Rada"), która ma prawo decydowania czy dany pracownik jest uprawniony do uczestnictwa w planie oraz ile RSU i akcji A1 może on otrzymać. W Radzie nie ma reprezentantów wnioskodawcy. W związku z tym wybór pracowników uczestniczących w planie oraz liczba przyznanych im udziałów znajduje się poza kontrolą Spółki. Prawo do otrzymania akcji A1 przez pracowników wnioskodawcy nie wynika z umowy o pracę ze Spółką, ani też z podpisanych przezeń innych dokumentów (np. regulaminu wynagrodzeń) wiążących ich z wnioskodawcą. W związku z powyższym, uczestnik programu motywacyjnego będący pracownikiem wnioskodawcy nie ma żadnych roszczeń do Spółki z tytułu uczestnictwa w programie motywacyjnym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00