Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 18 czerwca 2019 r., sygn. I SA/Bd 231/19
Administracyjne postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Ewa Kruppik- Świetlicka Sędziowie: sędzia WSA Urszula Wiśniewska (spr.) sędzia WSA Tomasz Wójcik Protokolant: starszy sekretarz sądowy Anna Krenz- Winiecka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 czerwca 2019r. sprawy ze skargi "B." Sp. z o.o. Sp. komandytowo - akcyjna w B. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w B. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia o pomocy de minimis. 1. uchyla zaskarżone postanowienie, 2. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w B. na rzecz "B." Sp. z o.o. Sp. komandytowo - akcyjna w B. kwotę 597 zł (pięćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
P. z dnia [...] listopada 2018r. B. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka Komandytowo-Akcyjna w B. zwróciła się do Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego w B. z wnioskiem o wydanie zaświadczenia o udzielonej pomocy de minimis w związku z dokonaniem w dniu [...] października 2018r. wydatku ze środków z Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na spłatę pierwszej raty leasingowej (czynszu leasingowego) w kwocie [...]euro ([...] zł) z depozytem gwarancyjnym w kwocie [...]euro ([...] zł).
Spółka we wniosku podała, że zakupu dokonano w ramach realizacji indywidualnego programu rehabilitacyjnego. Przedmiot leasingu stanowi zestaw piekarniczy składający się z dwóch pieców termo olejowych H. , kotła grzewczego H. z palnikiem oraz [...] wózków. Przed jego zakupem praca na stanowisku piekarzy piecowych podzielona była na cztery fazy: 1) przyjęcie od piekarzy stołowych produktów surowych, odważonych i uformowanych, w celu prowadzenia procesów fermentacji, w specjalnych komorach fermentacyjnych, 2) kontrola czasu i poziomu rozrostu końcowego produktów oraz wykończeniu poszczególnych asortymentów (posypywanie, nacinanie) zgodnie ze specyfiką produktową, 3) wypiek produktów zgodnie ze specyfikacją 4) przekazywanie do magazynu wyrobów gotowych. Do wypieku służyły piece wsadowe 5-komorowe, których obsługa polegała na załadunku i rozładunku w sposób manualny każdej jednostki załadunkowej, tzn. każdej blachy pojedynczo, bardzo często przy użyciu łopat piekarskich oraz drugiej osoby. Praca ta wymagała od pracowników dużej sprawności fizycznej i psychicznej, co w przypadku osób niepełnosprawnych stanowiło wysiłek graniczny, mający wpływ na wydajność pracy w stosunku do osób pełnosprawnych. Po zakupie zestawu piekarniczego warunki pracy piekarzy na etapie wypieku produktów uległy zmianie, ponieważ obsługa zestawu pieców w dużej mierze polega na zautomatyzowanej obsłudze załadunkowo-rozładunkowej, komputerowym sterowaniu procesem wypieku umożliwiającym zaprogramowanie parametrów wypieku do każdego asortymentu. Jednorazowo i jednocześnie, w czasie 15 sekund, odbywa się załadunek i rozładunek 40 blach umieszczonych na specjalnych wózkach wypiekowych. Proces ten odbywa się bez użycia nadmiernej siły za pomocą przycisku sterującego zespół napędowy, który automatycznie wciąga wózki do pieca, a po zakończeniu wypieku następuje wyjazd wózków. Zakupiony zestaw pieców zapewnia wysoki komfort i bezpieczeństwo pracy, likwiduje ograniczenia związane z niepełnosprawnością (schorzenie psychiczne oraz schorzenia układu oddechowego i krążenia), nie powoduje pogłębienia procesu chorobowego.