Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 21 maja 2019 r., sygn. IV SA/Wr 53/19

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Lidia Serwiniowska Sędziowie: Sędzia WSA Ewa Kamieniecka Sędzia NSA Mirosława Rozbicka-Ostrowska (spr.) Protokolant: referent Krzysztof Erbel po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 21 maja 2019 r. sprawy ze skargi M. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania zasiłku okresowego oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Postępowanie administracyjne w sprawie wszczęte zostało wnioskiem M. D. (dalej jako : wnioskodawca, strona, skarżący, ) z dnia 10 kwietnia 2018r. o przyznanie pomocy społecznej w postaci zasiłku okresowego z tym uzasadnieniem , że jest osobą bezrobotną bez prawa do zasiłku i nie posiada jakichkolwiek środków na bieżące potrzeby.

Decyzją z dnia 29 sierpnia 2018r. nr [...] , wydaną z powołaniem się na przepisy art. 4 ust.1, art. 11 ust.2, art. 38 ust. 1 , art. 106 ust. 1 i 4, art. 107 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej (Dz. U. 2018, poz. 1508 z późn. zm.), §1 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 lipca 2015r. w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej (Dz. U. 2015, poz. 1058) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r.- Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2017r., poz. 1257 z późniejszymi zm.), działający z upoważnienia Prezydenta Miasta W. , Zastępca Kierownika Zespołu Pracy Socjalnej nr 4 Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w W. (dalej jako MOPS, organ I instancji) odmówił przyznania wnioskodawcy zasiłku okresowego ze względu na brak współdziałania strony z pracownikiem socjalnym.

W uzasadnieniu decyzji pierwszo-instancyjnej organ wskazał , że pracownik socjalny, celem rozpatrzenia wniosku, podejmował próby przeprowadzenia wywiadu środowiskowego oraz ustalenia dogodnego terminu przeprowadzenia tegoż wywiadu. W związku z tym, wielokrotnie starano się przeprowadzić wywiad w miejscu zamieszkania wnioskodawcy. Mimo pouczenia strony o konsekwencjach braku współdziałania wnioskodawcy w tym zakresie z pracownikiem socjalnym, w dalszym ciągu strona reprezentowała postawę bierną, co uniemożliwiło organowi przeprowadzenia rzetelnego postępowania i ustalenia całokształtu stanu faktycznego sprawy. W tym zakresie organ pomocowy powołał się na orzecznictwo sądów administracyjnych, z którego wynika, że utrudnianie lub uniemożliwianie pracownikom socjalnym przeprowadzenia wywiadu środowiskowego jest wystarczającą przesłanką do odmowy przyznania wnioskowanego świadczenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00