Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 15 maja 2019 r., sygn. I SA/Wa 1346/18

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Boniecka-Płaczkowska Sędziowie WSA Iwona Kosińska (spr.) WSA Elżbieta Sobielarska Protokolant Referent stażysta Anna Kaczyńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 maja 2019 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] kwietnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia wychowawczego oddala skargę.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] decyzją z dnia [...] kwietnia 2018 r., nr [...], po rozpatrzeniu odwołania [...] utrzymało w mocy decyzję Burmistrza [...] z dnia [...] stycznia 2018 r. nr [...] przyznającą świadczenie wychowawcze na córkę [...] w kwocie [...] na okres od dnia 1 października 2017 r. do dnia 31 października 2017 r. i przyznającą świadczenie wychowawcze na syna [...] w kwocie [...] na okres od dnia 1 października 2017 r. do dnia 15 października 2017 r. oraz odmawiającą świadczenia wychowawczego na syna [...].

Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji wynika, że po rozpatrzeniu złożonego wniosku organ I instancji decyzją z dnia [...] stycznia 2018 r. przyznał świadczenie wychowawcze na córkę [...] w kwocie [...] na okres od dnia 1 października 2017 r. do dnia 31 października 2017 r. i przyznał świadczenie wychowawcze na syna [...] w kwocie [...] na okres od dnia 1 października 2017 r. do dnia 15 października 2017 r. oraz odmówił świadczenia wychowawczego na syna [...]. W uzasadnieniu decyzji organ wyjaśnił m.in. że syn wnioskodawczyni [...] nie jest brany pod uwagę jako pierwsze dziecko, gdyż skończył 18 lat, zaś do ukończenia 18 roku życia pierwszym dzieckiem wnioskodawczyni jest [...], zaś kolejnym dzieckiem córka wnioskodawczyni [...]. Dochód na okres świadczeniowy organ obliczył na podstawie dochodów uzyskiwanych w roku bazowym 2016. Organ nie uwzględnił dochodu wnioskodawczyni za 2016 r. z tytułu zatrudnienia, gdyż jest on dochodem utraconym. Natomiast dochód męża skarżącej [...] za 2016 r. wyniósł [...] netto, tj. [...] miesięcznie. Dodatkowo strona uzyskała dochód w wysokości [...], tj. miesięcznie [...]. Dochód wyniósł zatem [...] ([...] + [...] = [...]), w przeliczeniu na osobę w rodzinie [...].[...] powróciła do pracy w dniu 1 września 2017 r. po zakończeniu urlopu wychowawczego i za październik 2017 r. uzyskała dochód [...]. Dlatego dochód rodziny organ powiększył o kwotę [...] zgodnie z art. 7 ust. 3 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Łączny dochód rodziny wyniósł [...], czyli w przeliczeniu na osobę w rodzinie [...] i tym samym przekracza kryterium dochodowe uprawniające do przyznania świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko. Zgodnie z art. 2 pkt 14 powołanej ustawy P. S. od listopada 2017 r. nie jest brany pod uwagę jako pierwsze dziecko, gdyż ukończył 18 rok życia, zaś pierwszym dzieckiem od tej pory jest córka wnioskodawczyni [...] urodzona [...] stycznia 2013 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00