Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 21 maja 2019 r., sygn. I SA/Rz 134/19
Podatek od towarów i usług; Interpretacje podatkowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S.WSA Grzegorz Panek, Sędzia WSA Piotr Popek, Asesor WSA Jacek Boratyn /spr./, Protokolant sekr. sąd. Anna Kotowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 maja 2019 r. sprawy ze skargi Gminy Miejskiej P. na indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] grudnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację, 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz skarżącej Gminy Miejskiej P. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, interpretacją indywidualną z dnia [...] grudnia 2018 r., nr [...], uznał za nieprawidłowe stanowisko Gminy Miejskiej P. - zwanej dalej skarżącą, odnośnie wykładni przepisów o podatku od towarów i usług, w zakresie prawa do obniżenia przez skarżącą jej podatku należnego o podatek naliczony w pełnej wysokości, wynikający z faktur dokumentujących zakupy związane z przebudową placu handlowego oraz faktur dokumentujących bieżące utrzymanie obiektu, po zakończeniu realizacji inwestycji.
Wnioskiem z 8 października 2018 r. skarżąca zwróciła się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o wydanie dla niej indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego. Z przedstawionego we wniosku, a także piśmie uzupełniającym tenże wniosek, opisu zdarzenia przyszłego wynika, że skarżąca jest czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Zgodnie ustawą z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 506, zwanej dalej ustawą samorządową), wykonuje zadania własne, obejmujące między innymi sprawy targowisk i hal targowych (art. 7 ust. 1 pkt 11 ustawy samorządowej).
Skarżąca utworzyła jednoosobową spółkę miejską - P. G. K. sp. z o.o., z siedzibą w P. (dalej PGK), wykonującą zadania z zakresu użyteczności publicznej, między innymi w postaci administrowania i prowadzenia targowiska miejskiego. Cała powierzchnia targowiska ujęta została w ewidencji środków trwałych skarżącej.