Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 28 maja 2019 r., sygn. II SA/Rz 300/19

Administracyjne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Elżbieta Mazur - Selwa /spr./ Sędziowie WSA Piotr Godlewski NSA Stanisław Śliwa Protokolant specjalista Anna Mazurek - Ferenc po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 maja 2019 r. sprawy ze skargi J. S. na decyzję Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] stycznia 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania uprawnień kombatanckich uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] października 2018 r. nr [...].

Uzasadnienie

Przedmiotem kontroli Sądu jest decyzja Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] stycznia 2019 r. nr [...] utrzymująca w mocy decyzję własną organu z dnia [...] października 2018 r. nr [...] odmawiającą J.S. ( dalej: "skarżący") przyznania uprawnień kombatanckich.

W podstawie prawnej organ powołał art. 138 § 1 pkt 1 w zw. z art.127 § 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2018 r., poz. 2096; dalej: "K.p.a.") oraz art. 1 - art. 4 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (tekst jednolity: Dz.U. 2018 poz. 276; dalej: "ustawa o kombatantach").

Z uzasadnienia decyzji i akt sprawy wynika, że składając w dniu 5 marca 2018 r. wniosek o przyznanie uprawnień kombatanckich, skarżący jako podstawę wskazał: "deportację na wschód do miejscowości H.", "utratę dzieciństwa" i pełnienie funkcji kuriera AK w latach 1943 — 1945. Do wniosku dołączył odręcznie sporządzony życiorys, kopie dokumentacji z IPN, kopie korespondencji z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, oryginały zeznań świadków złożonych dla celów rentowych.

Na podstawie przedstawionych dokumentów organ ustalił, iż rodzina wnioskodawcy w dniu 17 kwietnia 1940 r. została przesiedlona ze wsi B. koło D. do miejscowości H. (w czasach II RP - powiat kostopolski, województwo wołyńskie). Organ ustalił też, że wysiedlenie było spowodowane budową na prawym brzegu Sanu przygranicznego systemu umocnień i fortyfikacji. Rodziny, które mu podlegały, otrzymały trzy furmanki oraz pieniądze na drogę, następnie zostały przetransportowane koleją do H.a, gdzie rodzice skarżącego otrzymali dom po kolonistach niemieckich oraz 5 ha gruntu. Natomiast w roku 1943 r. w związku z mordami dokonywanymi przez UPA na ludności polskiej na Wołyniu, rodzina wnioskodawcy powróciła do B., gdzie w nocy z 4 na 5 października 1945 r. ukraińscy nacjonaliści dokonali ataku na wieś, w czasie którego zamordowany został ojciec wnioskodawcy, dom i dobytek zostały spalone.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00