Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 14 maja 2019 r., sygn. III SA/Gl 838/18

Prawo geologiczne i górnicze

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Orzepowska-Kyć, Sędzia WSA Magdalena Jankiewicz (spr.), Sędzia WSA Marzanna Sałuda, Protokolant St. ref. Izabela Maj-Dziubańska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 maja 2019 r. sprawy ze skargi R.B. na decyzję Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie opłaty za wydobywanie kopaliny bez koncesji oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z [...], znak: [...], l.dz. [...], Prezes Wyższego Urzędu Górniczego utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w L. z [...], znak: [...], l.dz. [...] ustalającą skarżącemu R. B. opłatę podwyższoną za wydobycie bez wymaganej koncesji 4 386 ton piasku.

W podstawie prawnej organ powołał art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 1257, z późn. zm.), dalej "k.p.a." w związku z art. 140 ust. 1 i ust. 2 pkt 2 ustawy z 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2017 r. poz. 2126, z późn. zm.).

W uzasadnieniu przedstawił stan faktyczny sprawy.

Stwierdził, że w czerwcu 2016r. Dyrektor OUG w L. powziął wiedzę o nielegalnej eksploatacji kopaliny z działki o nr [...] w miejscowości K. w gminie F. Działka ta jest własnością M. i R. B. Pracownicy OUG w L. przeprowadzili 6 lipca 2016 r. niezapowiedzianą wizję terenową na ww. nieruchomości. Czynność ta potwierdziła fakt prowadzenia wydobycia piasku bez wymaganej koncesji. Stwierdzono wówczas występowanie wyrobisk: wgłębno-stokowego w części północnej działki oraz wgłębnego w części środkowej. Głębokość wyrobisk dochodziła do ok. 2,5-3 m. W czasie przeprowadzania wizji terenowej pracownik OUG w L., posiadający uprawnienia mierniczego górniczego, wykonał pomiary wspomnianych wyrobisk. Skarżący obecny w czasie wizji wyjaśnił, że na przedmiotowej działce prowadzone są prace związane z budową zbiornika wodnego, a wyrobisko usytuowane w północnej części działki jest starym wyrobiskiem, które zostało oczyszczone.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00