Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 23 maja 2019 r., sygn. I SA/Gl 412/19

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Agata Ćwik-Bury, Sędziowie WSA Krzysztof Kandut, Adam Nita (spr.), Protokolant specjalista Katarzyna Kot, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 maja 2019 r. sprawy ze skargi M. L. na interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.

Uzasadnienie

W zaskarżonej interpretacji indywidualnej z [...] r., nr [...], Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (zwany dalej Organem interpretacyjnym) stwierdził, że nieprawidłowe jest własne stanowisko sprawie, jakie we wniosku o indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego zaprezentowała M.L. (w dalszej części uzasadnienia określana jako Wnioskodawczyni, Strona lub Skarżąca). Interpretacja została wydana w następującym stanie faktycznym, dotyczącym zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawczyni wystąpiła do Organu Interpretacyjnego o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Dotyczyła ona kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży udziałów we współwłasności działek, nabytych w następstwie zawarcia umowy darowizny. Pierwotny wniosek Skarżącej, na wezwanie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej został uzupełniony o dane, stanowiące odpowiedź na pytania zadane Wnioskodawczyni. W konsekwencji, dopiero cały ten, kompleksowy opis przyszłego stanu faktycznego był przedmiotem rozważań Organu interpretacyjnego.

Strona wskazała, że jest współwłaścicielką w 1/2 części nieruchomości gruntowej. Drugą współwłaścicielką jest zaś jej siostra. Obydwie współwłaścicielki uzyskały tytuł prawny do wspomnianej nieruchomości na skutek zawarcia z ich matką umowy darowizny wraz z umową ustanowienia służebności osobistej. Z kolei, ich poprzedniczka prawna otrzymała tytuł prawny do nieruchomości od swoich rodziców. Stało się to na podstawie umowy przekazania własności i posiadania gospodarstwa rolnego, poprzedzonej uzyskaniem przez nich aktu własności ziemi. Nieruchomość była więc przez lata w posiadaniu i użytkowaniu w celach rolniczych i mieszkaniowych, wykonywanym przez rodzinę Wnioskodawczyni.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00