Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 3 kwietnia 2019 r., sygn. I SA/Po 982/18
Podatek dochodowy od osób fizycznych
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz Sędziowie Sędzia WSA Karol Pawlicki Sędzia WSA Barbara Rennert (spr.) Protokolant: sekretarz sądowy Monika Olejniczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 marca 2019 r. sprawy ze skargi M.G. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niezewidencjonowanego przychodu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w 2015 r. oddala skargę
Uzasadnienie
W dniu [...] października 2018 r. M. G. wniosła skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] października 2018 r. nr [...], utrzymującą w mocy decyzję Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w P. z [...] września 2017 r. nr [...] [...], określającą skarżącej z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w 2015 r. wartość niezewidencjonowanego przychodu z tytułu świadczenia usług fryzjerskich oraz wysokość zobowiązania w zryczałtowanym podatku dochodowym od niezewidencjonowanych przychodów.
Powyższe rozstrzygnięcie zapadło na tle stanu faktycznego sprawy, w której na podstawie imiennego upoważnienia Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w P. przeprowadził u podatniczki kontrolę podatkową w zakresie prawidłowości rozliczeń z budżetem z tytułu podatku od towarów i usług oraz z tytułu zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych za okres od [...] stycznia 2014 r. do [...] grudnia 2015 r. Z ustaleń kontroli wynika, że podatniczka od [...] marca 2003 r. posiadała w Pierwszym Urzędzie Skarbowym w P. otwarty obowiązek podatkowy PPE na potrzeby rozliczania zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych. Z raportów fiskalnych wydrukowanych [...] września 2016 r. wynika, że wszystkie obroty na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej zostały zaewidencjonowane jako sprzedaż zwolniona. Skarżąca pisemnie oświadczyła, że 2014 i 2015 osiągała przychody wyłącznie z tytułu usług fryzjerskich w salonie [...] M. G., przedłożyła wszystkie dokumenty dotyczące przychodów za ww. lata, ale nie posiadała dokumentacji dotyczącej nabyć za ten okres i nie prowadziła ewidencji na potrzeby rozliczenia podatku VAT oraz zryczałtowanego podatku dochodowego, nie złożyła deklaracji [...] i zeznania [...] za powyższe okresy. Nie potrafiła wytłumaczyć, dlaczego na używanej w salonie kasie została zaprogramowana stawka VAT zwolniona na usługi fryzjerskie.