Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 10 kwietnia 2019 r., sygn. I SA/Po 142/19
Podatek dochodowy od osób fizycznych
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Monika Świerczak Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Wolna - Kubicka Sędzia WSA Barbara Rennert (spr.) Protokolant: starszy sekretarz sądowy Krzysztof Dzierzgowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 kwietnia 2019 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] z dnia [...]., nr [...] w przedmiocie odmowy ustalenia wymiaru zaliczek podatku dochodowego od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej za 2018 r. I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego [...] z dnia [...], nr [...]; II. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] na rzecz strony skarżącej kwotę 997 zł (dziewięćset dziewięćdziesiąt siedem) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
W dniu [...] stycznia 2019 r. J. G. - [...] wniosła skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z [...] listopada 2018 r., nr [...], utrzymującą w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego P. - [...] z [...] marca 2018 r., nr [...], odmawiającą ustalenia wymiaru zaliczek podatku dochodowego od odchodów z działów specjalnych produkcji rolnej ustalanych przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu za 2018 r.
Powyższa skarga została wywiedziona na tle stanu faktycznego sprawy, w której skarżąca złożyła [...] stycznia 2018 r. w organie podatkowym deklarację do wymiaru zaliczek podatku dochodowego od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej za 2018 r. (PIT-6), w której zadeklarowała hodowlę drobiu rzeźnego - indyki w rozmiarze 90.000 szt. Będąc czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, zadeklarowała w deklaracjach [...] za poszczególne miesiące 2017 r. podstawę opodatkowania w wysokości [...] zł. Organ pierwszej instancji, w ramach postępowania podatkowego przeprowadzonego w oparciu art. 2 ust. 1 pkt 1, ust. 3, art. 43 ust. 1, art. 9 ust. 1, ust. 1a, art. 15 ust. 1, ust. 2, art. 24a ust. 1, ust. 2, ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 2032 ze zm.; dalej: "u.p.d.o.f.") oraz art. 2 ust. 1 pkt 2, art. 3 ust. 3 ustawy z dnia [...] września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2017 r. poz. 2342 ze zm.; dalej: "u.r.") przeanalizował materiał dowodowy i ustalił na podstawie złożonych przez skarżącą deklaracji [...], że w 2017 r. osiągnęła ona sprzedaż netto w kwocie [...]zł, która przekracza limit w wysokości [...] euro (tj. [...] zł), obowiązujący w 2018 r. do prowadzenia ksiąg rachunkowych. W uzasadnieniu wydanej [...] marca 2018 r. decyzji Naczelnik zaznaczył, że przepis art. 15 ust. 1 u.p.d.o.f. nie ma zastosowania w niniejszej sprawie, ponieważ skarżąca jest zobowiązana do prowadzenia ksiąg rachunkowych w 2018 r. ze względu na przekroczenie w poprzednim roku limitu przychodów, o którym mowa w art. 2 ust. 2 u.r., zobowiązujących skarżącą do ich prowadzenia. Zdaniem organu, obowiązek prowadzenia ksiąg wynika z przepisów u.r. Organ zaznaczył, że na dzień wydania decyzji nie ma możliwości określenia kwoty przychodów skarżącej za 2017 r. z zeznania podatkowego za ten rok (jeszcze go nie złożyła), jednak przyjmując za przychód wykazaną wartość sprzedaży netto w deklaracjach dla podatku od towarów i usług od stycznia do grudnia 2017 r., organ stwierdził, że przekracza ona ponad sześciokrotnie limit przychodów obligujący do prowadzenia ksiąg rachunkowych, wynikający z art. 24a ust. 4 u.p.d.o.f.. a określony w przepisach o rachunkowości. Naczelnik nie znalazł zatem przesłanek, które umożliwiłyby ustalenie dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej za 2018 r. przy zastosowaniu norm szacunkowych, co uniemożliwiło ustalenie wymiary zaliczek na podatek dochodowy od dochodów z tych działów przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu.