Orzeczenie
Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 18 kwietnia 2019 r., sygn. I SA/Ol 118/19
Podatek od nieruchomości
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Ryszard Maliszewski, Sędziowie sędzia WSA Wiesława Pierechod, asesor WSA Katarzyna Górska (sprawozdawca),, Protokolant specjalista Paweł Guziur, po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 18 kwietnia 2019r. sprawy ze skargi spółki A na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku od nieruchomości za 2013 r. oddala skargę
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi A. Sp. z o.o. z siedzibą w T. (dalej: "strona", "spółka" lub "skarżąca) jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego (dalej: "organ odwoławczy", "SKO" lub "Kolegium") utrzymująca w mocy decyzję Prezydenta (dalej: "organ" lub "organ pierwszej instancji") z dnia "[...]" w sprawie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku od nieruchomości za 2013 r.
Z akt sprawy wynika, że spółka w dniu 2 stycznia 2018 r. złożyła wniosek o stwierdzenie nadpłaty w podatku od nieruchomości za 2013 r. w wysokości 63.816 zł, wraz z korektą deklaracji. Spółka we wniosku wyjaśniła, że w deklaracji na podatek od nieruchomości za 2013 r. niezasadnie wykazała stacje i punkty redukcyjne, redukcyjno - pomiarowe i pomiarowe, nawalnialnie, kotłownie oraz inne urządzenia techniczne infrastruktury gazowniczej, które nie stanowią przedmiotów opodatkowania podatkiem od nieruchomości, gdyż nie stanowią budowli w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (dalej: "upol."). Do wniosku spółka dołączyła opinię techniczno - budowlaną w zakresie kwalifikacji stacji i punktów redukcyjno - pomiarowych sporządzoną przez L. W., rzeczoznawcę budowlanego.
W toku postępowania podatkowego organ przeprowadził dowód z opinii biegłego z zakresu budownictwa Z. Z. w celu stwierdzenia, czy obiekty wymienione we wniosku o nadpłatę są obiektami budowlanymi. Ponadto przeprowadzone zostały oględziny z udziałem biegłego oraz pracowników spółki (K-84-116). Z opinii biegłego (K-127-187) i trzech opinii uzupełniających (K-251-284, K-280 322 i K-345-350) wynika, że kontenery stalowe osłaniające technologię stacji redukcyjno - pomiarowych są obiektami budowlanymi tj. budowlami w rozumieniu prawa budowlanego, wydzielonymi z przestrzeni, posiadającymi dach, przykręconymi do fundamentu betonowego, nie związanymi trwale z gruntem. Biegły wskazał, że sieć gazowa mogłaby funkcjonować bez osłony kontenerowej. Odłączenie kontenerów od stacji redukcyjno - pomiarowych spowoduje narażenie całej technologii na wpływ warunków atmosferycznych i na dewastację. Biegły stwierdził także, że obiekt budowlany przy ul. "[...]" jest obiektem budowlanym, posiada żelbetowy strop i ściany, jest trwale związany z gruntem betonowym fundamentem.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right